DZIECKO POŁKNĘŁO SUBSTANCJĘ CHEMICZNĄ – CO ROBIĆ?
Niestety zdarza się tak, że dzieci biorą do ust substancje chemiczne. Jedne z nich są niegroźne – np. pasta do zębów. Niegroźny jest także płyn do mycia naczyń (oczywiście w małych ilościach). Jednak w domach mamy także bardziej szkodliwe substancje takie jak CIF, Ajax, ale także te substancje o najwyższym stopniu zagrożenia: żrące, np. Kret. Co zrobić kiedy dziecko, pomimo zabezpieczającego korka, otworzy i weźmie do ust taką substancję?
Właściwości szkodliwe substancji chemicznych
Substancje chemiczne mogą być drażniące dla skóry, uczulające, szkodliwe dla wzroku, płuc (po wdychaniu), ale także żrące. Informacje na ten temat zawarte są na opakowaniu w postaci znaków bezpieczeństwa. Jednak warto pamiętać iż występują także substancje nieklasyfikowane jako substancje niebezpieczne. Należą do nich wyżej wymienione: pasta do zębów czy płyn do mycia naczyń. Oczywiście mówimy tu o małych ilościach.
Polub nas na Facebooku [fblike]
Co zrobić kiedy dziecko połknie substancję chemiczną?
Przede wszystkim należy dowiedzieć się co to za substancja. Jeżeli „nakryjemy” dziecko na gorącym uczynku nie będzie problemu ze zidentyfikowaniem takiej substancji. Gorzej jednak jeżeli nie będziemy do końca wiedzieli co to było. Jeżeli substancja połknięta należy do grupy żrących, toksycznych lub szkodliwych dla narządów wewnętrznych należy natychmiast zadzwonić na pogotowie. Pod numerem 999 dostępny jest ratownik medyczny, który w konsultacji z lekarze toksykologii, doradzi co należy zrobić. Nie zawsze prawidłowym jest powodowanie wymiotów. Jeżeli na opakowaniu opisany jest sposób udzielania pierwszej pomocy to należy go zastosować. Jednak istnieje inne źródło informacji na temat pierwszej pomocy dotyczący substancji chemicznych.
Karta charakterystyki
Kiedy wezwaliśmy pogotowie przed nami około 10-15 minut oczekiwania na pogotowie. Należy poprosić osobę z otoczenia o wyjście na zewnątrz budynku w celu pokierowania ratowników medycznych do właściwego lokalu. Możemy w tym czasie, kiedy i tak oczekujemy, a dziecko płacze, znaleźć w internecie kartę charakterystyki. Jest to dokument (a nie etykieta!), który każdy dystrybutor lub producent ma obowiązek udostępnić do każdej substancji chemicznej na terenie Unii Europejskiej. Zawiera on 16 punktów bezpieczeństwa z czego w 4. punkcie opisane są zasady pierwszej pomocy w razie:
- Połknięcia,
- Wdychania
- Kontaktu ze skórą
- Kontaktu z błonami śluzowymi
Najprostszym sposobem znalezienia takiej karty jest wpisanie w wyszukiwarkę google: karta charakterystyki nazwa substancji (np. karty charakterystyki kret granulki). Jako pierwsza pozycja wyskoczy odpowiednia karta. Znalezienie takiego dokumentu zajmuje około 30 sekund.
Karta charakterystyki przyda się także dla lekarza lub ratowników ponieważ w punkcie trzecim zawarta jest informacja o składzie chemicznym danej substancji. Jest to kluczowa informacja dla personelu medycznego przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań ratowniczych.
Nie wszystko jest takie oczywiste
Nasze mamy bądź babcie najlepiej wiedziały: jak się zatrułeś to wypij szklankę mleka, spowoduj (lub nie) wymioty lub wypij dużą ilość wody. Obecnie to nie jest takie oczywiste biorąc pod uwagę jak wiele mamy substancji chemicznych choćby w naszych domach
Przykłady postępowania w razie połknięcia (poniższe informacje pochodzą z kart charakterystyki dystrybutorów/producentów):
KRET
Wrazie spożycia, jeżeli to możliwe, usunąć resztki produktu z jamy ustnej i dokładnie przepłukać usta dużą ilością wody. Nie podawać żadnych środków
zobojętniajacych. Nie wywoływać wymiotów. Natychmiast skontaktować się z lekarzem.
AJAX
Wypić szklankę mleka lub wody. Nie wywoływać wymiotów. Skontaktować się z ośrodkiem zatruć lub lekarzem.
Płyn do mycia naczyń Ludwik
Nie wywoływać wymiotów a w razie gdyby wystąpiły należy trzymać głowę przechyloną do przodu aby zapobiec aspiracji zawartości żołądka. Zapewnić poszkodowanemu spokój. Przepłukać usta i gardło, ponieważ najprawdopodobniej zostały zanieczyszczone przy połknięciu.
Rozpuszczalnik nitro
Natychmiast zapewnić pomoc medyczną. Nie wywoływać wymiotów – ryzyko aspiracji do płuc. W przypadku wystąpienia naturalnych odruchów wymiotów trzymać poszkodowanego w pozycji nachylonej do przodu. W przypadku wystąpienia duszności podawać tlen do oddychania.
Benzyna
Nie prowokować wymiotów – zagrożenie aspiracją do płuc.
Jeśli wystąpią samoistne wymioty poszkodowanego pochylić do przodu, aby ograniczyć ryzyko aspiracji.
Jeśli poszkodowany jest przytomny jak najszybciej podać doustnie 200 ml płynnej parafiny.
UWAGA: Takie postępowanie powinno być stosowane nawet w przypadkach podejrzeń o zatrucie benzyną.
Nie podawać mleka, oleju, napojów alkoholowych. Natychmiast zapewnić pomoc lekarską.
Kapsułki ARIEL ACTIVE
Nie podawać wody do picia lub podać niewielką ilość. Nie dopuscić do wymiotów. Zasięgnąć porady lekarza/służby zdrowia.
Soda oczyszczona
Nie wywoływać wymiotów. Przepłukać usta wodą i podać dużą ilość wody do picia. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów zasięgnąć porady lekarskiej.
Płyn do mycia szyb GLASS CLEAN
Nie wywoływać wymiotów. Nie podawać płynów jeśli osoba jest nieprzytomna lub bardzo senna albo ma konwulsje. W przeciwnym przypadku przepłukać usta wodą, wypić szklankę wody. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów zasięgnąć porady lekarskiej.