JAK DŁUGO MOŻE KOBIETA W CIĄŻY PRACOWAĆ PRZY KOMPUTERZE?
Kobiety w ciąży mają bardzo dużo praw wynikających z Kodeksu pracy oraz przepisów BHP. 1 maja 2017 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach biurowych z komputerem. Kobieta w ciąży może teraz pracować cały dzień, ale musi spełnić pewien warunek. Zapraszam do lektury.
Prawa kobiet w ciąży
Kobiety w ciąży mają mnóstwo praw wynikających z rodzicielstwa gwarantowanych przez kodeks pracy. Są to m.in. prawo do pracy wyłącznie 8 godzin i tym samym jest zakaz zatrudniania kobiet w ciąży w godzinach nadliczbowych. Kobieta w ciąży nie może pracować w warunkach przekroczonych czynników szkodliwych, tj. hałas, drgania, pył, itp. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę z kobietą, która jest w ciąży.
Pomóż nam zdobyć 250 lajków! 🙂
[fblike]
Praca przy komputerze – jak było?
W świetle przepisów BHP obowiązujących do 30 kwietnia 2017 roku kobieta w ciąży mogła pracować przy komputerze maksymalnie 4 godziny w ciągu doby. Oczywiście te 4 godziny pracy musiały być przerywane ponieważ nie można spędzać więcej niż godzinę przy komputerze bez żadnej przerwy. Przepisy narzucają wszystkim pracownikom zrobienie co najmniej 5 minut przerwy na wykonywanie innych czynności z dala od komputera. Z czego wynikało to 4 godziny? Przepisy pisane były w 1996 roku kiedy nie było jeszcze monitorów LED, a monitory CRT silnie promieniowały promieniowaniem elektromagnetycznym. To było szkodliwe dla pracowników, a w szczególności dla kobiet w ciąży.
Obecne przepisy BHP dla kobiet w ciąży – praca przy komputerze
1 maja 2017 roku weszła w życie zmiana rozporządzenia w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią. Rozporządzenie to wprowadziło następującą zmianę do wykazu prac wzbronionych kobietom:
prace na stanowiskach z monitorami ekranowymi – w łącznym czasie przekraczającym 8 godzin na dobę, przy czym czas spędzony przy obsłudze monitora ekranowego nie może jednorazowo przekraczać 50 minut, po którym to czasie powinna nastąpić co najmniej 10-minutowa przerwa, wliczana do czasu pracy.
Dlaczego praca przy komputerze może być szkodliwa dla kobiet w ciąży?
Z punktu widzenia fizjologii i zdrowia kobieta w ciąży nie powinna spędzać znacznej ilości czasu w pozycji siedzącej bez przerw i zmiany tej pozycji – niezależnie czy to jest czas spędzony przy komputerze, w samochodzie czy w fotelu. Wynika to z faktu, iż płód, który z każdym tygodniem staje się coraz większy może uciskać narządy wewnętrze. Zarówno uciśnięty płód jak i pęcherz, wątroba, nerki nie są w stanie prawidłowo funkcjonować kiedy przez 8 godzin w jednej pozycji. Nasze ciało stworzone jest do ruchu. Zatem żadna pozycja ciała, żadne najlepsze krzesło ergonomiczne nie jest w stanie zastąpić nam ruchu i zmiany pozycji ciała.
Przepisy BHP dla kobiet w ciąży w praktyce
Polskie prawo gwarantuje wiele praw kobiecie w ciąży jednak nic nie zastąpi zdroworosądkowego podejścia obu stron – pracodawcy i pracownicy. Prowadząc firmę BHP w Krakowie od ponad 10 lat zaobserwowałem, iż idealnym podejściem jest porozmawianie z kobietą w ciąży jak się czuje, czy jest w stanie pracować, a jeżeli tak to w jakiej formie. Czasami dobrym rozwiązaniem będzie praca z domu, zapewnienie elastycznych godzin pracy, itp. W dzisiejszych czasach wielu lekarzy „od ręki“ wystawia zwolnienia lekarskie kobietm w ciąży już od pierwszych tygodni. Zatem jak wspomniałem powyżej – zamiast okopywać się prawami i obowiązkami z kodeksu pracy pracodawcy i pracownicy w ciąży warto jest konstruktywnie rozmawiać i ustalić formę współpracy dogodną dla obu stron w takiej styuacji.