WYPOWIEDZENIE UMOWY O PRACĘ
Umowa o pracę daje bardzo dużo korzyści dla pracownika. Dzięki szczegółowym regulacjom zawartym w Kodeksie pracy zarówno pracodawca jak i pracownik muszą trzymać się określonych zasad w zakresie świadczenia pracy i zatrudniania. Jedną z takich regulacji jest wypowiedzenie umowy o pracę. Musi ono przebiegać w określony sposób, choć w praktyce więcej korzystnych możliwości ma sam pracownik. Zapraszam do lektury.
Jaką umowę można wypowiedzieć, a jaką nie
Praktycznie każdą umowę o pracę można rozwiązać za wypowiedzeniem: umowę na czas nieokreślony, na czas próbny, na czas określony – lecz uwaga! – jeżeli jest ona zawarta na czas dłuższy niż 6 miesięcy i strony przewidziały taką możliwość.
Obywatelko! / Obywatelu! Cel: 250 lajków! Pomożecie?:)
[fblike]
Okresy wypowiedzenia
Okresy wypowiedzenia umowy o pracę precyzuje kodeks pracy. Wyróżnia on 3 okresy wypowiedzenia:
2 tygodnie – jeżeli pracownik był zatrudniony nie dłużej niż 6 miesięcy u danego pracodawcy,
1 miesiąc – jeżeli pracownik był zatrudniony od 6 miesięcy do 3 lat,
3 miesiące – jeżeli pracownik był zatrudniony powyżej 3 lat.
Te okresy wypowiedzenia dotyczą obu stron – pracodawcy oraz pracownika – jednak mogą zostać skrócone jeżeli obie strony dojdą do porozumienia w tej kwestii.
W jakiej formie należy złożyć wypowiedzenie
Oczywiście najlepszą formą złożenia wypowiedzenia umowy o pracę jest forma pisemna. Pracownik lub pracodawca przekazuje dokument drugiej stronie, a ta potwierdza na piśmie jego przyjęcie. Jednak ta forma nie jest jedyną dopuszczalną. Przepisy nie definiują tego, że musi to być forma pisemna, jednak w razie sporu ustne wypowiedzenie umowy o pracę będzie trudniejsze do udowodnienia.
Forma pisemna wypowiedzenia umowy powinna zawierać następujące dane:
- miejscowość i data
- dane pracownika
- dane pracodawcy
- nagłówek (np. “Wypowiedzenie umowy o pracę”)
- informacja o tym, jaką umowę wypowiadasz i jaki jest okres wypowiedzenia
- podpis
- miejsce na potwierdzenie otrzymania wypowiedzenia i podpis pracodawcy
Czy należy podać powód
Powód wypowiedzenia umowy o pracę jest obowiązkowy do przedstawienia wyłącznie jeżeli to pracodawca wypowiada umowę o pracę na czas nieokreślony, bądź dochodzi do zwolnienia bez zachowania okresu wypowiedzenia (tzw. zwolnienie dyscyplinarne). W każdym innym przypadku, w szczególności wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika – podanie powodu nie jest konieczne.
Wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego, urlopu oraz innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy
Przepisy zabraniają pracodawcy wypowiadania umów o pracę w trakcie usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownika. Pracodawca może złożyć takie wypowiedzenie wyłącznie po powrocie pracownika do pracy. Jednak przepisy Kodeksu pracy nie zabraniają pracownikowi złożyć wypowiedzenie w trakcie urlopu, zwolnienia lekarskiego, itp.
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest najbardziej “przyjaznym” sposobem rozwiązania stosunku pracy. Może zostać dokonany w każdym momencie, a deklaracja porozumienia obu stron sprawia, że druga strona praktycznie nie może wnosić żadnych roszczeń. W ramach tego rozwiązania strony mogą ustalić dowolny termin zakończenia współpracy bez konieczności zachowywania okresu wypowiedzenia.
Polecamy także artykuł: Zwolnienie lekarskie