ZAŚWIADCZENIE LEKARSKIE PRACOWNIKA OD INNEGO LEKARZA NIŻ LEKARZ MEDYCYNY PRACY
Wielu pracowników przynosi pracodawcy zaświadczenie od lekarza innego niż lekarz medycyny pracy o przeciwwskazaniu do wykonywania niektórych czynności w ramach swojej pracy. Co powinien zrobić pracodawca? Zapraszam do lektury.
Jaki lekarz może wydawać zalecenia pracownikom?
Jedynym lekarzem, który może wydawać jakiekolwiek zalecenie dotyczące pracy jest lekarz medycyny pracy. Może on wydawać takie zalecenia przy badaniach lekarskich: wstępnych, okresowych i kontrolnych. Taki lekarz w ramach badań lekarskich posiłkuje się oczywiście badaniami innych lekarzy: internisty, kardiologa, neruloga, itp. Jednak to on finalną decyzję o dopuszczeniu do pracy bądź nie. Co ciekawe lekarz medycyny pracy nie może dawać ograniczeń (np. ogranieczenie dźwigania do 15 kg). Może on wydać jedynie deycyzję o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu do pracy.
Czy pracodawca musi stosować się do zaleceń lekarzy innych niż lekarz medycyny pracy
Pracodawca po to ma podpisaną umowę z medycyną pracy, aby nie musiał współpracować z innymi lekarzami. Wręcz po to jest specjalizacja lekarza medycyny pracy, aby tylko taki lekarz mógł wydawać zalecenia. Zatem pracodawca nie powinien respektować zaświadczeń od okulisty, kardiologa, ortopedy, itp. ponieważ nie mają oni specjalizacji medycyny pracy. W takiej sytuacji pracodawca albo uzna, że badanie lekarskie – wstępne lub okresowe – jest ważne i zignoruje temat uzasadniając to ważnością badania lub skieruje pracownika na wcześniejsze badanie medycyny pracy na wniosek pracownika opisując schorzenie / uraz na który uskarża się pracownik.
Czy pracodawca może takie sytuacje konsultować z lekarzem medycyny pracy?
Służba medycyny pracy – podobnie jak służba BHP – jest służbą doradczo-kontrolną. Ponadto lekarz oczywiście bada pracowników pod kątem zdolności do pracy. Stąd w razie jakichkolwiek wątpliwości w zakresie medycyny pracy, w tym np. zaświadczeń lekarskich innych lekarzy niż lekarz medycyny pracy przynoszonych przez pracowników, ma możliwość skonusltowania z lekarzem z placówki medycznej, z którą dany pracodawca ma podpisaną umowę. Zalecanym wręcz jest aby lekarz medycyny pracy został zaproszony do zakładu pracy celem dokonania oceny stanowisk pracy pod kątem negatywnego wpływu na organizm człowieka oraz podjęcia działań profilaktycznych.