TEMPERATURA W POMIESZCZENIU PRACY
Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia właściwych warunków pracy zgodnych z przepisami BHP, w szczególności jeśli chodzi o temperaturę powietrza w pomieszczeniu pracy. Dokładne wytyczne zawarte są w rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zapraszam do lektury.
Minimalna temperatura w pomieszczeniu pracy
Mamy to szczęście żyć w klimacie, w którym doświadczamy zarówno upałów jak i mroźnych zim. W związku z niską temperaturą na zewnątrz pracodawca ma obowiązek zapewnić minimalną temperaturę w pracy:
Minimum 14 oC – przy pracach fizycznych
Minimum 18oC – przy lekkich pracach fizycznych
Powyższe przepisy określają minimalne temperatury. Jednak pracodawca powinien zapewnić odpowiednią temperaturę do wykonywanych prac – nie niższą niż wymienione powyżej. Wyjątkiem są pomieszczenia pracy, w których temperatura wymagana jest ze względu na proces technologicznych (np. w chłodniach).
Cel: 1000 like’ów! Obywatelu, pomożecie? 🙂
[fblike]
Minimalna temperatura w biurze
Minimalna temperatura w pomieszczeniu pracy biurowym wynosi 18oC. Wielu pracowników jednak odczuwa dyskomfort związany z chłodem kiedy temperatura spada poniżej 20 czy 22oC. Jednak odczuwanie ciepła lub zimna, a temperatura wymagana przepisami to dwie różne kwestie. Owszem pracodawca powinien zapewnić odpowiednią temperaturę do warunków pracy. Określenie „odpowiednia“ jest jednak bardzo nieprecyzyjne, a odczuwanie ciepła przez pracowników jest subiektywnym odczuciem. Stąd bardzo często obie strony nie mogą się porozumieć. Pracownikowi jest zimno, a pracodawca powołuje się na przepisy twierdząc iż zapewnił minimalną temperaturę nie niższą niż wymagają przepisy.
Co na to Państwowa Inspekcja Pracy?
Temperatura w pomieszczeniu pracy może oczywiście być przedmiotem kontroli PIP. Państwowa Inspekcja Pracy może skontrolować temperaturę w danym momencie i jedynie stwierdzić czy odpowiada ona przepisom BHP czy nie. Nie może jednak wyrażać swoich opini zatem jeśli jest powyżej 18oC w biurze – dla Inspekcji Pracy wszystko jest zgodne z prawem.
Czy pracownik może powstrzymać się od pracy jeżeli temperatura jest niższa niż wymagają tego przepisy?
Sprawa nie jest taka prosta. Przepis, który mówi o wstrzymaniu się od wykonywania pracy ze względu na warunki pracy brzmi następująco:
Art. 210. § 1. W razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.
Interpretując dokładnie przepis zauważamy, że muszą być spełnione oba warunki:
- warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy,
- stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika.
O ile pierwszy warunek jest spełniony, o tyle temperatura 16 czy 17 stopni celsjusza w biurze jeszcze nie stworzyła zagrożenia dla życia pracownika. Stąd najlepszym rozwiązaniem jest dogadanie się z pracodawcą co do kupna dodatkowego grzejnika jeśli w biurze jest za zimno niż powoływanie się na przepisy, które nie do końca są precyzyjnie napisane.