NIESTOSOWANIE ŚRODKÓW OCHRONY INDYWIDUALNEJ PRZEZ PRACOWNIKÓW
ŚRODKI OCHRONY INDYWIDUALNEJ | W firmach produkcyjnych oraz na budowach coraz częściej firmy wymagają stosowania środków ochrony indywidualnej przez cały czas pracy. Najczęściej są to buty robocze, kamizelki, hełmy ochronne bądź okulary. Niestety rzeczywistość jest taka, że wielu pracowników nie stosuje tych ochron. W tym artykule napiszę kilka słów o tym problemie.
Historia z życia
Pewien pracownic, podczas audytu BHP na budowie, pytał mnie o procedurę powypadkową ponieważ jego kolega złamał palca u stopy w czasie pracy. Miało to miejsce kilka miesięcy wcześniej. Powiedział, że podczas pracy pokrywa kanału spadła mu na stopę łamiąc duży palec. Pracownik zeznał, że jego kolega miał jedynie buty „wodery”, które otrzymał od pracodawcy i nie były one wyposażone w ochronny „nosek”. Mówiąc to dało się wyczuć pewną pretensję w stronę pracodawcy. W tym momencie spojrzałem w dół i zauważyłem że pracownik będąc na budowie ma sandały (zwykłe, nie żadne ochronne) i skarpety. Zapytałem go czy otrzymał buty ochronne na budowę do chodzenia na co dzień. Odpowiedział, że tak i wtedy zapytałem dlaczego w tym momencie ich nie ma ubranych. W przypadku jego kolegi miał pretensje, że nie otrzymał butów ochronnych, a teraz kiedy otrzymał sam ich nie stosuje. Dlaczego..? Bo jest za gorąco!
Skąd wynika obowiązek stosowania środków ochrony indywidualnej?
Obowiązek stosowania środków ochrony indywidualnej wynika głównie z oceny ryzyka zawodowego. Zespół składający się najczęściej z pracodawcy, specjalisty ds. BHP, kierownika, a czasami jeszcze społecznego inspektora pracy analizuje zagrożenia przed otwarciem nowego stanowiska pracy oraz opracowuje działania profilaktyczne. Takimi działaniami może być właśnie stosowanie środków ochrony indywidualnej. Warto jednak pamiętać iż środki ochrony indywidualnej powinny być tak dobrane aby chronić przed zagrożeniami, ale także aby zapewniały maksymalny komfort pracy. Kiedy pracownicy pracują na hali nie wyposaża się ich, jeżeli nie ma takiej konieczności, w obuwie typu trzewiki tylko półbuty. Ponadto warto zapewnić pracownikom na hali buty przewiewne, a szczelne buty S3 z antyprzebiciową podeszwą używać na zewnątrz w terenie. Wychodzenie zbytnio do przodu powoduje, że pracownicy będą widzieli iż działania są podejmowane na wyrost, ich właściwości ochronne są odwrotnie proporcjonalne do komfortu pracy. Zatem należy zalecić tyle ochron indywidualnych ile jest konieczne, ale nie więcej.
Jak zmobilizować pracowników do stosowania środków ochrony indywidualnej
Są zawody w który nie ma w ogóle mowy o niestosowaniu środków ochrony indywidualnej czy też ogólnie odzieży roboczej. Nie wyobrażam sobie księdza, któremu jest gorąco i w czasie mszy zdejmuje szaty liturgiczne i odprawia mszę w podkoszulku… bo jest gorąco. Czy też chirurga czy sędziego. Nie wyobrażam sobie także sytuacji, aby manager restauracji McDonald’s pozwolił pracownikom przychodzić do pracy we własnych t-shirtach, które są wygodniejsze niż te dawane od firmy. Dlaczego zatem w fabrykach czy na budowach pracownicy zaskoczeni są tym, że w hełmie i butach jest gorąco. Kto trzymał im pistolet przy głowie kiedy wybierali zawód w którym chcą pracować? Dyskusja na ten temat jest zbędna i w trakcie audytów BHP ucinam ją zanim się zacznie. Szkoda czasu. Jak jednak skutecznie zmobilizować pracowników do tego aby stosowali środki ochrony indywidualnej? Z mojego doświadczenia wynika, że pracownicy chętniej noszą odzież roboczą oraz środki ochrony kiedy są wygodne, wizualnie atrakcyjne i dobrej jakości. Wtedy można wysunąć argument: skoro pracodawca dał coś od siebie w postaci dobra jakości sprzętu, Ty daj coś od siebie i go stosuj.
Jednak życie tak kolorowo nie wygląda. Jestem zwolennikiem ukarania jednego czy dwóch pracowników co jakiś czas za niestosowanie ŚOI, aby pokazać tym samym to że firma nie zgadza się na takie zachowania i nie będzie ich tolerować. Jednak celem pracy nie jest karanie, a wykonanie odpowiedniej ilości pracy, w określonej jakości w zadanym czasie. Dlatego nierzadko dobrze działają kary typu: 20 zł do słoika za każde przyłapanie bez butów ochronnych, kasku czy kamizelki. Kierownik zaś widzący pracownika bez ŚOI i niereagujący płaci podwójną stawkę. Zebrane pieniądze inwestowane są w zakup sprzętu BHP (apteczki, gaśnicy, itp.). Istnieje także cały szereg regulaminowych kar: kara nagany, pieniężna i upomnienia. Niemniej jednak warto dobierać do współpracy pracowników, którzy zastanawiają się jak coś zrealizować, zamiast jak coś ominąć.
TAGI: ŚRODKI OCHRONY INDYWIDUALNEJ