OKULARY OCHRONNE
W wielu pracach stosowanie okularów ochronnych jest obowiązkowe ze względu na opryskujące ciała stałe podczas cięcia lub szlifowania. Okulary obowiązkowe są także przy przelewaniu substancji chemicznych oraz pracy z promieniowaniem. W tym artykule omówię właściwości ochronne okularów odpornych na działanie odprysków ciał stałych.
Norma EN166
Europejska norma EN166 określa minimalną wytrzymałość okularów odpornych na działanie odprysków lecących z dużą prędkością. W testach wytrzymałości mechanicznej szybek ochronnych, wizjerów i filtrów bada się odporność próbki na uderzenie stalową kulką (o średnicy 6 mm i masie 0,86 g) uderzającą z prędkościami odpowiednio
- 45 m/s (niska energia uderzenia F),
- 120 m/s (średnia energia uderzenia B)
- 190 m/s (wysoka energia uderzenia A).
Większość okularów ochronnych spełnia normę EN 166 F – jak na zdjęciu poniżej. Oznaczenie B lub A stosuje się do okularów i ochron twarzy wykorzystywanych przy m.in. piaskowaniu oraz innych pracach gdzie powstają odpryski o dużej prędkości, a tym samym energii

Okulary ochronne przyciemniane
Ciekawym rozwiązaniem są przyciemniane okulary ochronne. Posiadają one wszystkie właściwości ochronne, a ponadto chronią oczy przed silnym promieniowaniem UV ze słońca. W takich okularach pracownicy znacznie chętniej pracują nawet przez cały dzień w porównaniu z koniecznością stosowania zwykłych okularów. Jednak należy pamiętać, iż takie okulary nie nadają się do pracy wewnątrz pomieszczeń.

Okulary ochronne do pracy z chemikaliami (gogle ochronne)
Do pracy z chemikaliami należy stosować gogle ochronne. Wynika to z faktu, iż takie gogle chronią podczas zachlapania twarzy substancją chemiczną. W przypadku standardowych okularów płynna substancja spłynęłaby po czole do oka. W przypadku gogli oczy są szczelnie izolowane dzięki czemu substancja nie dostanie się do oczu.

A co jeśli pracownik na codzień nosi okulary korekcyjne
Należy podkreślić, iż okulary korekcyjne nie stanowią żadnej ochrony przed uderzeniem odprysków ciał stałych. Kiedy taki odprysk uderzyłby w okular korekcyjny robiłby ten okular i sam odprysk oraz odpryski z okulara dostałyby się do oka. Co zatem zrobić? Są trzy rozwiązania:
- Należy stosować soczewki – wtedy można śmiało stosować zwykłe okulary ochronne przezroczyste i przyciemniane
- Należy stosować okulary nakładane na okulary – specjalne okulary nakładane na okulary nie są najwygodniejszym rozwiązaniem, lecz w pełni chronią oczy przed działaniem czynników mechanicznych. W takich okularach można również pracować na wysokości jeżeli są właściwie zabezpieczone przed spadnięciem
- Okulary ochronne korekcyjne – ostatnie rozwiązanie jest dość kosztowne i wymaga przygotowania na specjalne zamówienie okularów ochronnych korekcyjnych. Wyglądają one tak jak zwykłe okulary ochronne lecz pełnią także funkcję okularów korekcyjnych. Najczęściej stosowane są w zakładach przemysłowych gdzie jest mała rotacja pracowników oraz czyste środowisko w których te okulary przetrwają dłużej niż np. na budowie.
Polecamy także inne artykuły:
RĘKAWICE OCHRONNE ODPORNE NA DZIAŁANIE CZYNNIKÓW MECHANICZNYCH