PRACA W DZIALE BHP - RÓŻNE ŚCIEŻKI KARIERY
Wiele osób wybiera zawód specjalisty ds. BHP, ponieważ jest to branża, która z całą pewnością będzie zawsze potrzebna. Warto jednak być świadomym w jakich firmach można znaleźć zatrudnienie jako specialista ds. BHP. W tym artykule opiszę pracę w dziale BHP dużej firmy, pracę jako specialista ds. BHP w firmie outsourcingowej oraz część etatu BHP jako dodatek do innej pracy.
Praca w dziale BHP dużej firmy
Każda firma zatrudniająca powyżej 100 osób ma obowiązek zatrudnić specjalistę ds. BHP na co najmniej częśc etatu. Przy zatrudnieniu w firmie ponad 600 osób powinien być stworzony co najmniej 1-osobowy dział BHP na pełny etat.
Jakie to firmy? Korporacje, firmy przemysłowe, budowlane, handlowe i usługowe.
Zalety:
Zaletami takiej pracy niewątpliwie jest praca na tych samých standardach, z tymi samymi ludźmi i zwykle w jednym miejscu. Napisałem zwykle, ponieważ firmy budowlane mają budowy w różnych częściach kraju. Kiedy taka osoba „poukłada“ sobie procedury, struktury i zakresy obowiązków to pozostaje sporządzanie bieżących raportów, dokumentacji powypadkowych oraz szkoleń wstępnych. Szkolenia okresowe BHP zwykle zlecane są firmom zewnętrznym, które mają obowiązek realizować te szkolenia wg opracowanego wcześniej programu szkoleń. Podobnie jest ze szkoleniami pierwszej pomocy jak i szkoleniami ochrony przeciwpożarowej.
Wady:
Praca w jednej branyży i brak rozwoju. Jeśli pracujemy w firmie przemysłowej to nie poznamy specyfiki i przepisów BHP w firmie budowlanej czy np. w branży medycznej.
Praca jako specjalista ds. BHP w firmie outsourcingowej
Rynek outsourcingu BHP rozwija się w szybkim tempie stąd specjalistów ds. BHP na takich stanowiskach nie brakuje. Zwykle takie firmy obsługują klientów z różnych branż: od korporacji i biur, przez kurie, sklepy, firmy produkcyjne, usługowe, budowlane nawet po linie lotnicze. Praca wiąże się z kontaktem z wieloma osobami każdego dnia oraz odwiedzaniem różnych klientów. Na nudę na pewno nie ma co narzekać. Takie firmy i tacy specjaliści realizują także szkolenia okresowe BHP zatem muszą wykazać się szeroką znajomością przepisów BHP oraz charyzmą.
Zalety:
Poznawanie nowych firm, wielu ludzi oraz ciekawych zawodowych przypadków i wyzwań.
Wady:
Jeśli ktoś nie lubi kontaktu z nowymi osobami i woli jedno swoje ciche miejsce to taka forma pracy nie jest dla niego.
Praca na część etatu specjalisty ds. BHP jako dodatek do innych obowiązków
Często osoby pracujące na jednym stanowisku oraz mając uprawnienia co najmniej inspektora ds. BHP realizują zadania służby BHP na część etatu. Jest to praca najmniej rozwijająca, często wręcz taki dodatkowy etat jest fikcją żeby wyłącznie spełnić przepisy prawa w najmniej wymagający sposób. Taka osoba ani się nie rozwinie, a co za tym idzie – rzadko udaje się wprowadzić sensowny wzrost poziomu świadomości i bezpieczeństwa sensu stricto – choć są wyjątki.
Zalety:
Nabieranie stażu jako specjalista ds. BHP, dodatkowe wynagrodzenie.
Wady:
Niesprzyjające warunki do rozwoju zawodowego w dziale BHP.
Podsumowanie
Jak widać opcji jest wiele i warto świadomie wybrać nie tylko co się chcę w życiu robić, ale i w jaki sposób. A sposobów jak widać jest kilka zatem życzę wszystkiego dobrego przyszłym specjalistom ds. BHP!