Wypadek przy pracy – Obowiązki Pracodawcy - krok po kroku
Wypadki przy pracy zdarzają się w każdej branży. Oczywistym jest, że wypadek w biurze wiązać się będzie z małymi urazami takimi jak np. skręcenie stawu skokowego, wypadek w firmie produkcyjnej wiązać się będzie z urazami np. dłoni, a wypadek na budowie skończyć się może ciężkimi urazam oraz niestety włącznie ze śmiercią pracownika.
Każdy pracodawca w razie wypadku przy pracy, ale też w drodze do i z pracy ma obowiązek zapewnić sporządzenie odpowiedniej dokumentacji. Celem protokołu powypadkowego jest ustalanie przyczyn i okoliczności takiego wypadku oraz wprowadzenie działań profilaktycznych po to, aby taki wypadek nie zdarzył się więcej, a przynajmniej aby zminimalizować ryzyko jego ponownego wystąpienia.
Jakie obowiązki spoczywają na Pracodawcy w razie wypadku przy pracy?
Krok 1
Powołanie zespołu powypadkowego
Pracodawca powołuje zespół powypadkowy czyli dwie osoby, które ustalą co się stało i dlaczego. Kto powinien znaleźć się w takim zespole? Pracownik służby BHP (jeśli jest zatrudniony w firmie) lub Specjalista ds. BHP z firmy zewnętrznej. Drugą osobą ponien być przedstawiciel pracowników czyli praktycznie każdy pracownik firmy, który ma ukończone szkolenie BHP.
Krok 2
Wypadek przy pracy – ustalenie okoliczności i przyczyn
Zespół powypadkowy ma 14 dni od powołania na zebranie wyjaśnień od poszkodowanego, informacji od świadków, dokonanie fotografii miejsca zdarzenia lub ewentualnie stworzenie szkiców. Zespół powypadkowy może sięgać również do innych metod (np. opinie biegłych) w celu ustalenia przyczyn wypadku
Krok 3
Sporządzenie protokołu powypadkowego
Zespół powypadkowy sporządza protokół powypadkowy na ustalonym przez odpowiednie rozporządzenie druku. Ma na to 14 dni, lecz ten czas może ulec wydłużeniu jeśli wystąpią pewne okoliczności uniemożliwiające dokonania postępowania w wyznaczonym terminie.
Krok 4
Zapoznanie z treścią protokołu poszkodowanego
Zespół powypadkowy przedstawia protokół poszkodowanemu, a w razie wypadku śmiertelnego – rodzinie. Poszkodowany ma prawo wnieść uwagi lub zastrzeżenia do protokołu. Wtedy pracodawca powinien zwrócić protokół do zespołu powypadkowego do ponownej analizy z uwzględnieniem nowych okoliczności i faktów zawartych w wyjaśnieniach.
Krok 5
Zatwierdzenie protokołu przez Pracodawcę
Pracodawca ma 5 dni na zatwierdzenie protokołu powypadkowego od daty jego sporządzenia.
Krok 6
Przekazanie gotowego protokołu
Po zatwierdzenie protokołu przez Pracodawcę jeden egzemplarz otrzymuje poszkodowany (rodzina), jeden zostaje w firmie oraz jeden protokół wraz z załącznikami przesyłany jest do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wraz z pismem przewodnim oraz wnioskiem o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy. W razie wypadku ciężkiego, śmiertelnego lub zbiorowego czwarty egzemplarz protokołu powinien być wysłany do Państwowej Inspekcji Pracy.
Wypadek przy pracy w szczególnych okolicznościach, czyli wypadek ciężki, śmiertelny i zbiorowy
W razie wystąpienia jednego z tych wypadków pracodawca ma obowiązek natychmiast zgłosić ten fakt do Państwowej Inspekcji Pracy oraz do Prokuratury.
Forma zgłoszenia nie jest określona przepisami dlatego w praktyce najlepiej jest zadzwonić do tych instytucji i zapytać w jakiej formie życzą sobie otrzymać takie oficjalne zgłoszenie. Może to być zgłoszenie telefoniczne, mailowe lub jako oficjalne pismo dostarczone na dziennik podawczy.
Wypadek ciężki– wypadek na skutek którego doszło do ciężkich obrażeń typu: amputacja kończyny, trwałe zeszpecenie ciała, trwałe uszkodzenie ciała.
Wypadek zbiorowy– wypadek na skutek którego poszkodowanych zostało co najmniej 2 pracowników.
Wypadek śmiretelny– wypadek na skutek którego pracownik zmarł (natychmiast lub do 6 miesięcy w wyniku obrażeń).
Wypadek przy pracy, a kontrola Państwowej Inspekcji Pracy
W razie wystąpienia wypadku ciężkiego, śmiertelnego lub zbiorowego Państwowa Inspekcja Pracy ma obowiązek dokonać kontroli w firmie. Często bywa tak, że wypadek wcale nie nastąpił w wyniku zaniedbań ze strony pracodawcy. Zdarza się, że przyczyną wypadku była ingerencja z zewnątrz, np. wypadek drogowy z winy innego uczestnika ruchu drogowego albo czynniki atmosferyczne (huraganowe wiatry). Taka kontrola jest czymś naturalnym dlatego jeśli wszystkie obowiązki w zakresie BHP zostały spełnione jest ona formalnością.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu z naszym biurem i sklepem BHP.