NIETYPOWE PRZYKŁADY UZNANIA BĄDŹ NIE WYPADKÓW PRZY PRACY
Wypadek przy pracy dla nikogo nie jest zdarzeniem pożądanym i przyjemnym. Czasami jednak zdarzają się nietypowe sytuacje w pracy, które są uznawane za wypadek przy pracy choć wydawałoby się, że to co się stało nie miało związku z pracą. W inny przypadkach zespół powypadkowy nie uznaje zdarzenia za wypadek przy pracy choć wszystko wskazywałoby na pierwszy rzut oka, że był to wypadek przy pracy. Zapraszam do lektury!
Polub nas na Facebooku 🙂
[fblike]
Gwałt jako wypadek przy pracy
Jakiś czas temu pojawiła się w internecie informacja o gwałcie w wojsku. Kobieta została zgwałcona podczas pełnienia służby przez kolegę z pracy. Zespół powypadkowych uznał to zdarzenie za wypadek przy pracy.
Przeanalizujmy: wypadek przy pracy to zdarzenie nagłe – w tym przypadku jak najbardziej! Wywołane przyczyną zewnętrzną – mężczyzna dokonujący gwałtu jak najbardziej jest tym czynnikiem zewnętrznym. Powodujące uraz – podczas gwałtu dochodzi do różnego rodzaju urazów zarówno fizycznych jak i psychicznych. Czy jednak zdarzenie miało związek z pracą? Kobieta wykonywała swoje typowe obowiązki służbowe więc pozostawała w związku z pracą, na stosunek płciowy nie wyraziła zgody (inaczej nie byłby to gwałt). Zatem to zdarzenie jak najbardziej spełnia definicję wypadku przy pracy!
Pracodawca pobił pracownika
To zdarzenie z mojego własnego życia zawodowego. Zadzwonił do mnie kierownik pewnej firmy, poinformował że pracodawca pobił pracownika i zapytał jaka jest procedura BHP w tym wypadku… No cóż, procedury na pobicie pracownika przez pracodawcę nie ma. Powiedziałem tylko, że może zostać to zakwalifikowane jako wypadek przy pracy. Jest jednak jedno ale… Sprawdźmy czy to zdarzenie spełnia definicję wypadku przy pracy: było to jak najbardziej zdarzenie nagłe (pracownik się w żaden sposób nie spodziewał lecącej w kierunku jego twarzy pięści szefa), wywołane przyczyną zewnętrzną – pięść szefa z pewnością pochodziła z zewnątrz, wywołujące uraz… twarzy, które miało związek z pracą. Pracownik wykonywał w tym czasie typowe obowiązki pracownicze. To ale to… fakt iż pracodawca zatwierdza protokół powypadkowy zatem pytanie czy w tym przypadku zatwierdzi taki protokół?
Pęknięcie krwiaka mózgu
Pracownik będąc w pracy stracił przytomność. Został zabrany przez pogotowie i okazało się, że w pracy doszło do pęknięcia krwiaka mózgu. Zespół powypadkowy nie uznał zdarzenia za wypadek przy pracy. Przeanalizujmy: zdarzenie było nagłe. Nie było jednak wywołane przyczyną zewnętrzną. Krwiak mózgu jest to schorzenie pochodzące z wewnątrz organizmu. Pęknięcie krwiaka mózgu nie zachodzi u osoby zdrowej. Można powiedzieć, iż praca mogła wywołać pęknięcie tego krwiaka. Jednak kluczowym jest tu aspekt posiadania przyczyny wewnętrznej. Pomimo tej trudnej dla pracownika sytuacji, zespół powypadkowy nie może uznać tego za wypadek przy pracy. Uznając to przyznaje pewne świadczenia pracownikowi (100% wynagrodzenia, możliwość ubiegania się o odszkodowanie). Jednak przy kontroli ZUS wszystkie te świadczenia mogą być cofnięte.
Katastrofa smoleńska
Temat, który wstrząsną całą Polską wiele lat temu raczej nie był rozpatrywany w kategoriach wypadku przy pracy. Jednak wiele osób podróżowało wtedy w celach służbowych. Reprezentowanie państwa polskiego na uroczystościach jest czynnością służbową. Przeanalizujmy zatem całe zdarzenie: było to jak najbardziej zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące śmierć tych osób oraz pozostające w związku z pracy – dla wielu osób. Część osób jednak nie pełniła w tym dniu obowiązków służbowych.