NOWY PROTOKÓŁ POWYPADKOWY 2019
25 czerwca 2019 r. zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie wzoru protokołu powypadkowego. Nowy protokół powypadkowy 2019 to ewolucja poprzedniego protokołu powypadkowego w kierunku uproszczenia go poprzez zmniejszenie ilości wymaganych danych. Poniżej opisuję szerzej zmiany jakie nastąpiły. Zapraszam do lektury.
Zmiany w protokole powypadkowym 2019
Nowy protokół powypadkowy 2019 zawiera kosmetyczne zmiany, w porównaniu z poprzednim, które ułatwiają jego wypełnienie.
Najważniejsze zmiany to:
- Brak wymaganej pieczątki pracodawcy na pierwszej stronie,
- Brak imienia ojca poszkodowanego,
- Ustosunkowanie się, poprzez skreślenie, czy pracownik wnosi uwagi uwagi do protokołu powypadkowego czy też nie,
- Protokół nie jest już kolorowy.
Jakie te zmiany mają wpływ na wypełnianie go w praktyce?
Niejednokrotnie zdarzało się, że w gąszczu wielu danych pracodawca zatwierdzając protokół zapomniał przybić pieczęci zakładu pracy na pierwszej stronie. Oczywiście mógł to zrobić również specjalista ds. BHP wchodzący w skład zespołu powypadkowego, jednak taki protokół powypadkowy krąży między kilkoma osobami (członkowie zespołu powypadkowego, poszkodowany, pracodawca, archiwum) i już praktycznie sprawą naturalną jest, że od czasu do czasu, ta pieczątka nie zostanie przybita. Jest to, moim zdaniem, zbędne przybijać pieczęć ponieważ poniżej jest szereg precyzyjnych danych jakiej firmy protokół powypadkowy dotyczy, a sama pieczęć może odbić się niewyraźnie. Na szczęście z pieczęci zrezygnowano.
Druga zmiana to brak imienia ojca poszkodowanego. Również uważam to za zbędną daną ponieważ jeżeli mamy PESEL poszkodowanego to imię ojca zupełnie nie jest koniecznie.
Pracownik musi natomiast własnoręcznie zaznaczyć czy wnosi uwagi do protokołu powypadkowego czy też nie. Jest to istotne, ponieważ z doświadczenia wiem, iż pracownik podpisując protokół nie do końca może rozumieć jego treść, nie zna się na prawie i nawet kiedy usłyszy informację, że może wnieść uwagi lub zastrzeżenia do protokołu powypadkowego to nie wie w jakiej formie to zrobić. Dlatego wielu poszkodowanych „z marszu” podpisywało protokół, a dopiero po jakimś czasie kiedy emocje po wypadku opadły zauważał, że treść protokołu odbiega od rzeczywistych warunków.
Protokół nie jest już kolorowy co moim zdaniem nie ma wpływu na jego wartość merytoryczną. Wprawdzie wcześniej można było tworzyć protokoły czarnobiałe pod warunkiem wydrukowania ich na komputerze (kto dziś pisze ręcznie protokoły?!?). Jednak prowadzono zmianę iż jest on bez żadnych kolorów i… OK 🙂
Kiedy należy opracować protokół powypadkowy?
Protokół powypadkowy ma obowiązek sporządzić zespół powypadkowy do 14 dni od daty otrzymania zgłoszenia o wypadku. W skład zespołu powypadkowego wchodzi zwykle Specjalista ds. BHP oraz przedstawiciel pracowników (jeżeli w firmie działają związki zawodowe i społeczna inspekcja pracy przedstawicielem pracowników powinien być społeczny inspektor pracy). Taki zespół powypadkowy składający się z przedstawiciela pracodawcy i przedstawiciela pracowników ma zapewnić obiektywną ocenę zebranych informacji. Jeżeli zespół powypadkowy potrzebuje więcej czasu na ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku ma prawo wydłużyć termin 14-dniowy. Następnie poszkodowany jest zapoznawany z treścią protokołu powypadkowego, a pracodawca ma obowiązek zatwierdzić go lub zwrócić, jeżeli poszkodowany wniesie uwagi, w terminie 5 dni. Następnie taki protokół powypadkowy powinien być przechowywany przez 10 lat, a na wniosek pracownika jeden egzemplarz przesłany do ZUS celem ustalenia procentowego uszczerbku na zdrowiu oraz otrzymania odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy.