STATYSTYKI - WYPADKI PRZY PRACY 2018 – JEST POPRAWA
Niedawno Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące wypadków przy pracy jakie wydarzyły się w 2018 roku. W porównaniu z rokiem 2017 jest lepiej. Nadal jednak niechlubnym liderem w ilości wypadków ze skutkiem śmiertelnym jest budownictwo. Zapraszam do lektury.
Ilość poszkodowanych osób w wypadkach przy pracy 2018
W 2018 roku Główny Urząd Statystyczny otrzymał informację o 84 304 osobach poszkodowanych w wypadkach przy pracy. Jest to liczba o 4,3% niższa niż w roku 2017. Zmniejszył także wskaźnik wypadkowości czyli liczba osób poszkodowanych przypadająca na 1000 osób pracujących. W roku 2017 wskaźnik ten wynosił 6,84%, a w 2018 roku – 6,37%. Poszkodowani w wypadkach przy pracy ze skutkiem śmiertelnym stanowili 0,2% wszystkich poszkodowanych, a ich liczba w 2018 roku wyniosła 209 osób. Tutaj spadek liczby jest znaczący w porównaniu z rokiem 2017 gdzie liczba osób, które utraciły życie w wyniku wypadku przy pracy wyniosła 269. 517 osób doznało ciężkich obrażeń ciała. Pozostałe osoby poszkodowane w wypadkach przy pracy to osoby, których wypadki nie zakwalifikowano jako ciężkie lub śmiertelne.
Przyczyny wypadków przy pracy 2018
W ponad 60% przypadków przyczyną wypadku było nieprawidłowe zachowanie pracownika. Pozostałe przyczyny stanowią znacznie mniejszy odsetek: niewłaściwy stan czynnika materialnego – 8,5% czy brak lub niewłaściwe posługiwanie się czynnikiem materialnym – 7,2%. Wnioski są takie, że przyczyną wypadków jest nieznajomość lub ignorancja przepisów BHP. Stoją za tym brak lub niewłaściwe szkolenie BHP pracowników lub/i niewłaściwy lub niewystarczający nadzór nad warunkami pracy.
Warto dodać iż zdarzenia powodujące uraz to uderzenie w nieruchomy obiekt (30,7%), uderzenie przez obiekt w ruchu (21,6%), kontakt z ostrym lub szorstkim przedmiotem (19,1%).
Czynności jakie pracownicy wykonywali w momencie wypadku to poruszanie się (35,8%), operowanie przedmiotami (17,5%), transport ręczny (15,1%), prace narzędziami (12,7%) oraz obsługiwanie maszyn (9,4%).
Umiejscowienie urazów
Pracownicy w wyniku wypadku przy pracy najczęściej doznawali urazów kończyn: górnych (43,8%) oraz dolnych (35,0%). Nierzadko doznawali także urazów głowy (9,7%).
Wypadki w poszczególnych branżach
Najwięcej osób poszkodowanych, aż 28669 to pracownicy przemysłu. Na drugim miejscu uplasował się handel 10906. Tutaj jednak warto zauważyć iż praca w handlu nie jest pracą niebezpieczną, a tak wysoka liczba poszkodowanych wynika z ilości osób pracujących w tej branży. Dowodem na to jest porównanie z budownictwem gdzie wypadkom przy pracy uległo o połowę mniej pracowników (5247). Jednak ilość wypadków śmiertelnych w budownictwie jest prawie trzy razy wyższa: 48 w budownictwie i 17 w handlu.
Przeliczając jednak wskaźnik wypadkowości czyli ilość poszkodowanych na 1000 zatrudnionych najwięcej osób poszkodowanych jest w górnictwie – 15%. Dalej: dostawa wody, gospodarowanie odpadami – 14%, przetwórstwo przemysłowe – 10,1%, opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 10%, transport i gospodarka magazynowa – 8%, budownictwo natomiast – 6%.
Co przyczynia się do zmniejszenia ilości wypadków przy pracy?
Zmniejszenie ilości wypadków przy pracy to efekt wielu działań, które działając łącznie przynoszą pozytywny efekt. Jest to na pewno wprowadzanie podwyższonych standardów w firmach zagranicznych. Dzisiaj czymś naturalnym jest stosowanie kamizelki ochronnej w firmie produkcyjnej czy na budowie, czy też obuwie ochronne lub kask. Wiele firm wymaga potwierdzenia odbycia szkoleń BHP oraz badań lekarskich. Firmy przed dopuszczeniem do pracy pracowników i podwykonawców przeprowadzają szkolenia wprowadzające (niektóre trwają nawet 6 godzin!). Podpisywane kontrakty zawierają wiele wymagań BHP oraz kar za nieprzestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Stąd polscy przedsiębiorcy zaczynają implementować te wysokie standardy również na własnym podwórku nawet wtedy, gdy nie wisi nad nimi widmo kary.
Warto także zauważyć iż pracownicy, którzy są odpowiednio ubrani i wyposażeni w sprzęt BHP postrzegani są jako firma bardziej profesjonalna i godna zaufania. Jest to zgodne z naszą ludzką naturą kiedy wyrabiamy sobie opinię na dany temat biorąc pod uwagę dostępne informacje.
Także wśród społeczeństwa rozwija się mogą na bycie bezpiecznym. Jeszcze 10 lat temu czymś co najmniej dziwnym było stosowanie przez rowerzystów strojów odblaskowych czy kasków. Dziś jest to normalność, a niejeden rodzic nie wypuści dziecka na przejażdżkę rowerową bez tych akcesoriów bezpieczeństwa. Właśnie takie postawy budują kulturę bezpiecznej pracy w naszym społeczeństwie co w praktyce przenosi się na mniejszą wypadkowość, a tym samym oszczędności dla polskiego państwa związane z mniejszą ilością wypłaconych świadczeń z tytułu wypadków przy pracy.