Każdy właściciel, zarządca oraz użytkownik budynku powinien pamiętać o okresowej kontroli instalacji elektrycznej w budynku. Pomiary elektryczne należy wykonywać w określonych odstępach czasu, zgodnie z wymaganiami Prawa Budowlanego. Brak takich pomiarów może uniemożliwić wykrycie usterek prowadzących do pożaru.
Pomiary elektryczne – podstawa prawna
Pomiary elektryczne, jako obowiązek, wynikają z Prawa budowlanego, a dokładniej art. 62:
Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:
2) okresowej, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów;
Konsekwencje braku dokumentacji z pomiarów elektrycznych
Konsekwencje niedokonania odpowiednich badań i pomiarów elektrycznych mogą być wielopłaszczyznowe. Przede wszystkim brak kontroli, sprawdzenia i pomiarów uniemożliwia wykrycie usterek, które mogą prowadzić do pożarów lub porażenia prądem elektrycznym.
Warto pamiętać iż takie pomiary są przedmiotem kontroli różnych organów państwowych, tj. Państwowa Inspekcja Pracy czy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Właściciel, zarządca bądź użytkownik obiektu może otrzymać karę finansową za brak takiej dokumentacji.
Pomiary elektryczne to także podstawa do wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową w razie pożaru. Brak potwierdzenia zrealizowania badań jest równoznaczny z ich brakiem, a tym samym ubezpieczony może nie otrzymać odszkodowania za straty materialne pomimo poprawnie zawartej polisy ubezpieczeniowej. Finalnie może to wręcz oznaczać zamknięcie zakładu pracy i utratę miejsc pracy.
Pomiary elektryczne – kto może dokonać?
Zgodnie z polskim prawem pomiary elektryczne dokonuje osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje, tj. uprawnienia energetyczne gr. 1 w zakresie eksploatacji (E) i dozoru (D). Następnie sporządzany jest odpowiedni protokół, na którym osoba kontrolująca składa podpis oraz pieczęć wraz z numerem uprawnień. Kiedy pomiary elektryczne zostaną zrealizowane warto zarchiwizować dokumentację w formie elektronicznej – w razie utraty wersji papierowej, wersja elektroniczna jest tak samo respektowana.