PRACA W DZIALE BHP – CO MUSISZ WIEDZIEĆ I UMIEĆ?
Coraz więcej osób decyduje się na ukończenie studiów lub policealnej szkoły o specjalności BHP. Praca specjalisty ds. bezpieczeństwa i higieny pracy jest naprawdę bardzo ciekawa. Praktycznie nie ma branży, która nie musiałaby stosować się do przepisów BHP: od firm produkcyjnych i budowlanych po biura i korporacje. Jednak z mojego doświadczenia w zatrudnianiu absolwentów policealnych szkół oraz studiów wynika, iż posiadają oni niewystarczający zasób wiedzy. W mojej ocenie osoby takie posiadają może 50% znajomości przepisów BHP oraz maksymalnie 10-20% umiejętności stosowania jej w praktyce. W tym artykule podzielę się informacjami jakie akty prawne musi znać, a przynajmniej biegle się w nich poruszać, każdy kandydat na stanowisko w dziale BHP. Zapraszam do lektury!
Studia lub szkoła policealna vs. rzeczywistość
Programy studiów lub szkół policealnych wyglądają dość atrakcyjnie. Każda szkoła stara się opisać program studiów tak, aby kandydat miał poczucie, że kiedy ukończy szkołę lub studia będzie przygotowany do wykonywania zawodu. W trakcie studiów zauważa, że zajęcia prowadzone są zwykle w około 20% w sposób ciekawy, a pozostałe przedmioty to takie, które trzeba zaliczyć i w żaden sposób nie zachęcają do zgłębienia wiedzy. Przedmioty zaś, które są naprawdę ciekawe wypełnione są niestety dużą partią materiału teoretycznego. Wynika to z faktu, że wiedza teoretyczna jest podstawą do przejścia do wiedzy praktycznej. Finalnie kończy się to tak jak wspomniałem wcześniej: absolwenci posiądą maksymalnie 50% wiedzy z wymaganych przepisów lecz praktycznie w ogóle nie nauczą się stosować w praktyce – bo gdzie mają się tego nauczyć?
Przepisy, bez których znajomości, nie możesz tytułować siebie pracownikiem służby BHP.
W mojej firmie zatrudniając pracowników – czy to z większym, czy mniejszym doświadczeniem – w trakcie okresu próbnego pracownicy mają obowiązej „zdać“ znajomość rozporządzeń wypisanych poniżej. Bez tej wiedzy nie ma sensu zaczynać stałej współpracy, ponieważ nasza firma SAFETY Service obsługuje firmy z najróżniejszych branż: korporacje, firmy przemysłowe (produkcja samochodów, produktów spożywczych, silników, mebli, maszyn), firmy budowlane (budowa budynków, mostów, sieci sanitarnych, remonty rafinerii) na liniach lotniczych i koncernach paliwowych skończywszy. Dopiero dokładna znajomość przepisów pozwala na sprawną pracę i posługiwanie się „tym samym językiem“.
Niezbędne przepisy BHP:
(nazwy rozporządzeń są nazwami potocznymi – po kliknięciu otworzy się strona źródłowa gdzie można pobrać rozporządzenie):
- Przepisy ogólne BHP
- Kodeks pracy dział X
- Kodeks pracy dział XIII
- Rozporządzenie ws. szkoleń BHP
- Przepisy BHP przy pracy przy komputerze
- Przepisy BHP dot. ręcznych prac transportowych
- Przepisy BHP dot. czynników chemicznych
- Przepisy BHP dot. czynników biologicznych
- Przepisy BHP dot. badań i pomiarów czynników szkodliwych w środowisku pracy
- Przepisy BHP dotyczące najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych w środowisku pracy
- Przepisy BHP dot. ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy
- Przepisy BHP dot. BHP na budowie
- Przepisy BHP dot. ochrony przeciwpożarowej budynków
- Przepisy BHP dot. hałasu i drgań na stanowiskach pracy
- Wykaz chorób zawodowych
- Rozporządzenie w sprawie posiłków regeneracyjnych i napojów
Należy zwracać uwagę na akty uchylone, akty zmieniające oraz informacje o tekście jednolitym.
Oczywiście wytrawny specjalista z wieloletnim doświadczenie dodałby jeszcze drugie tyle aktów prawnych, jednak kieruję ten artykuł do osób, które planują lub zaczęły dopiero pracę w służbie BHP. Liczba aktów prawnych może wydawać się przerażająca, szczególnie biorąc pod uwagę rozporządzenia które mają ponad 20 stron. Jednak w praktyce taki materiał jest spokojnie do opanowania w 3 miesiące.
Nauczyłem się i co dalej?
…a dalej pozostaje praktyka. Pod okiem doświadczonego specjalisty – mentora można uczyć się łączyć wiedzę z teoretycznych przepisów z rzeczywistością. Każda ocena ryzyka, każdy protokół powypadkowy, każdy audyt BHP na stanowisku pracy będzie cegiełką do solidnego muru nazywanego doświadczeniem zawodowym.
Gdzie szukać pracy? W dziale BHP dużej firmy, czy w firmie outsourcingowej?
Działy BHP dużych firm ofertują zupełnie inną pracę niż firmy outsourcingowe. Te pierwsze charakteryzuje praca w jednej branży przez lata więc wiedza i doświadczenie ograniczy się do jednej branży. Nie ma w tym absolutnie nic złego. Pracownik żyje życiem firmy, ma swój zakres obowiązków i zgłębia wiedzę w jednej dziedzinie.
Firmy outsorucingowe świadczące zewnętrzną obsługę BHP pozwalają zbierać bogate doświadczenie z różnych branż. W naszej firmie SAFETY Service jednego dnia robimy szkolenie dla pracowników korporacji, szkolenie z pierwszej pomocy w wypadkach drogowych, protokół powypadkowy pracownika linii lotniczych oraz audytujemy dokumenty przed kontrolą Państwowej Inspekcji Pracy w firmie produkującej elementy ze szkła. Wybór należy do Ciebie drogi Czytelniku. Powodzenia!