BHP PRZY PRODUKCJI OPAKOWAŃ
Produkcja opakowań to proces, w którym istotną rolę w zakresie bezpieczeństwa odgrywają maszyny, a dokładniej mówiąc ich stan techniczny oraz zastosowane zabezpieczenia. Nie wolno jednak zapominać, iż ochrona zdrowia pracowników poprzez eliminowanie, izolowanie i minimalizowanie czynników szkodliwych takich jak hałas, pył, czynniki chemiczne lub też ręczne prace transportowe, jest równie istotne.
Bezpieczna praca przy produkcji opakowań
Organizacja bezpiecznych warunków pracy rozpoczyna się już na etapie planowania i projektowania. Hala produkcyjna powinna zostać wyposażona w odpowiedniej szerokości drogi komunikacyjne dobrane do gabarytów transportowanych ładunków, odpowiednią lokalizację procesów produkcyjnych, w tym maszyn, miejsc odkładania surowców oraz wyrobów gotowych. Istotne są również odpowiednie warunki ewakuacji – nie tylko na etapie projektowania budynku, ale także w trakcie funkcjonowania firmy. Pomimo iż sam budynek będzie spełniał wszystkie standardy przeciwpożarowe, nieprawidłowa lokacja wyposażenia technicznego może w znacznym stopniu utrudniać szybką i bezpieczną ewakuację. Nie wolno zapomnieć także o odpowiednich znakach bezpieczeństwa: zakazu, nakazu i ostrzegawczych, a także ewakuacyjnych. Instrukcje BHP i PPOŻ powinny być dostępne dla każdego pracownika. Instrukcja udzielania pierwszej pomocy powinna być wywieszona przy każdej apteczce w punktach pierwszej pomocy. Kiedy wszystko jest już gotowe, przed rozpoczęciem produkcji lub uruchomienia nowego stanowiska pracy należy dokonać oceny ryzyka zawodowego. Kierownictwo firmy, dział BHP oraz pracownicy oceniając ryzyko mogą wskazać dodatkowe zabezpieczenia, które nie zostały zalecone wcześniej. Taka ocena powinna być wykonana w formie pisemnej oraz przedstawiona wszystkim pracownikom do zapoznania się z jej treścią.
Czynniki szkodliwe w procesie produkcji opakowań
Proces produkcji opakowań wiąże się z emisją hałasu, drgań, pyłów i/lub oparów czynników chemicznych do środowiska pracy. Pracodawca ma obowiązek, wraz z przedstawicielami pracowników, wytypować stanowiska pracy na których zostaną przeprowadzone badania i pomiary czynników szkodliwych, a następnie dobrać odpowiednie środki redukujące, minimalizujące bądź eliminujące czynniki szkodliwe w środowisku pracy. Miejsca, w których zostały przekroczone dopuszczalne normy musza być oznaczone, w tym miejsca stosowania środków ochrony indywidualnej.