BHP przy produkcji tworzyw
Bezpieczeństwo i higiena pracy to ochrona przed wypadkami oraz zabezpieczanie pracowników przed negatywnym wpływem czynników szkodliwych na zdrowie. W procesie produkcji tworzyw zarówno pierwszy aspekt jak i drugi ma mają duże znaczenie. Kierownictwo firmy musi dbać o bezpieczny stan maszyn, zapobieganie wypadkom poprzez instalowanie odpowiednich zabezpieczeń (osłony, wyłączniki krańcowe). Czynniki szkodliwe, w tym chemiczne w formie stałej, pyłów, ciekłej lub gazowej są niemniej szkodliwe i mogą wpływać na zdrowie pracownika.
Bezpieczeństwo procesu produkcyjnego
Produkcja tworzyw to proces, w którym znaczącą rolę w dziedzinie bezpieczeństwa odgrywają maszyny. Statystyki wypadków pokazują, iż ruchome, obracające się bądź gorące elementy maszyn są przyczyną wielu wypadków przy pracy. Stąd kierownictwo firmy, w konsultacji z działem BHP, musi podejmować szereg działań mających na celu zabezpieczenie pracowników przed wypadkami. Na samym początku istotna jest właściwa organizacja stanowisk pracy. Ważne jest odpowiednie rozmieszczenie maszyn oraz dróg komunikacyjnych, usytuowanie miejsc do odkładania surowców oraz wyrobów gotowych. Oznakowanie hali produkcyjnej znakami informacyjnymi i ostrzegawczymi jest równie istotne. Po dokonaniu odpowiedniego rozlokowania najważniejszych elementów w procesie produkcji należy zamontować maszyny i dokonać ich odbioru. Pomimo iż posiadają one certyfikat CE (wszystkie wprowadzane na rynek polski po 2004 roku), należy dokonać oceny ryzyka tej maszyny po zainstalowaniu jej w konkretnym miejscu na hali produkcyjnej.
Czynniki szkodliwe w procesie produkcji tworzyw sztucznych
Drugim ważnym istotnym elementem dotyczącym BHP jest ochrona zdrowia pracowników. W środowisku pracy można zidentyfikować takie czynniki szkodliwe jak hałas, pył, drgania miejscowe bądź ogólne lub też czynniki chemiczne. Rolą kierownictwa firmy, przy konsultacji z przedstawicielami pracowników, jest wytypowanie czynników szkodliwych występujących w środowisku pracy oraz zlecenie, a następnie dokonanie badań i pomiarów czynników szkodliwych (do 30 dni od momentu uruchomienia stanowiska pracy). Następnie należy dobrać odpowiednie środki techniczne i organizacyjne oraz przeszkolić załogę, w celu zminimalizowania negatywnego wpływu czynników szkodliwych na organizm człowieka.
Częstym zabezpieczeniem pracowników przed występującymi czynnikami szkodliwymi są środki ochrony indywidualnej. Ich właściwości ochronne powinny być dobrane do rodzaju i natężenia poszczególnych czynników występujących w środowisku pracy.