KRÓTKIE SPODENKI NA BUDOWIE – CZY SĄ DOPUSZCZALNE?
Wielu pracowników pracujących na budowie podczas szkoleń BHP pyta mnie czy krótkie spodenki na budowie są dopuszczalne. Wiele firm budowlanych tego zakazuje, a pracownicy chcą wiedzieć czy istnieje przepis zakazujący stosowania krótkich spodenek na budowie. Odpowiedź brzmi: nie ma takiego przepisu w rozporządzeniach. Dlaczego zatem nie można używać spodenek i należy stosować długie spodnie nawet podczas upałów? Zapraszam do lektury!
Krajowe przepisy BHP
W Polsce jest obowiązek dostarczenia pracownikowi odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej. Spodnie należą do grupy odzieży roboczej zatem same w sobie nie mają właściwości ochronnych takich jak środki ochrony indywidualnej. Przepisy nie narzucają w żaden sposób stosowania spodni zamiast spodenek – wręcz jest to wprost dozwolone np. w drukarniach.
Przepisy wewnątrzfirmowe
Przpisy BHP wewnątrzfirmowe, a w firmach budowlanych (na budowach) najważniejszym takim dokumentem jest plan BIOZ mogą regulować, wręcz wprost nakazywać stosowanie spodni roboczych a tym samym zakazywać stosowanie krótkich spodenek. Nie jest żadnym argumentem to, że sklepy BHP sprzedają krótkie spodenki i skoro sprzedają to znaczy, że muszą być dopuszczalne. Gdyby sklepy BHP sprzedawały majtki robocze nie byłoby to argumentem aby pracownicy paradowali w samej bieliźnie, dlatego, że sklep BHP sprzedał im majtki robocze (z odblaskami :)). Jeżeli w planie BIOZ jest wprosta napisane, że spodnie robocze są obowiązkowe to bezdyskusyjnie muszą być stosowane przez pracowników. Firma może wyciągać konsekwencje za noszenie krótkich spodenek tak samo jak za każde inne wykroczenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. O karach za łamanie przepisów BHP pisałem w poprzednim artykule.
Dlaczego firmy nakazują stosowanie długich spodni na budowie?
Pomimo iż spodnie robocze nie są typowym środkiem ochrony indywidualnej to nie da się ukryć iż chronią przed przecięciami: trawą, drutem, blachą oraz innymi przedmiotami na budowie. Praca na budowie jest pracą brudzącą, a tym samym w razie skaleczenia do rany dostaje się zabrudzenie. W takiej sytuacji pracownik musi natychmiast obmyć i opatrzyć ranę używając przy tym bandaży i opatrunków znajdujących się w apteczceoraz najszybciej jak to możliwe udać się do szpitala w celu podania zastrzyku na tężec. Z tego wynika, że spodnie robocze są jednak w jakiś sposób środkiem ochronnym na budowie.
Konsekwencje za noszenie spodenek na budowie kiedy wymagane są spodnie
Pracodawca może nałożyć karę na pracownika za niestosowanie wewnętrznych wymagań BHP. Może to być kara upomnienia, kara nagany, a także kara pieniężna. Regulacje wewnętrzne BHP są tak samo wiążące jak przepisy ustaw i rozporządzeń zatem pracownik nie ma prawa odmówić stosowania długich spodni, nawet w największym upale. Przypomnę iż polskie przepisy nie regulują maksymalnej temperatury w jakiej może pracować pracownik, a tym samym w jakiej temperaturze może powstrzymać się od wykonywania pracy. Jest to decyzja zapadająca wewnątrz każdej firmy indywidualenie.