NOTRE DAME – przyczyna pożaru - czy był to wypadek przy pracy?
Pożar katedry Notre Dame wstrząsną światem. Wiele lat historii, tradycji, kultury i religii kumulowało się w jednym miejscu. Obiekty zabytkowe jednak są dużo bardziej podatne na pożary i spore zniszczenia niż nowoczesne budynki. Pytanie: jaka była przyczyna pożaru jest wciąż otwarte.
[fblike]
Jaka była przyczyna pożaru?
Na dzień dzisiejszy wstępna analiza wskazuje jako przyczynę zwarcie elektryczne. Takie zwarcie powoduje iskrzenie i może wywołać pożar natychmiast, ale także może się tlić godzinami, a w godzinach wieczornych kiedy użytkowanie instalacji zostało zakończone pożar wybucha z całym impetem. Czy przyczyną pożaru było zwarcie istniejącej instalacji czy też instalacji na potrzeby budowy? Tego nie wiemy. Jednak jeżeli potwierdzi się wersja druga możemy mówić o niezachowaniu przepisów BHP na terenie budowy czego skutkiem był pożar katedry.
Jakie są wymagania BHP dla instalacji elektrycznych?
Instalacje elektryczne podlegają kontroli przez osoby upoważnione co rok lub co 5 lat w istniejących budynkach. Jednak instalacja wykonywana na potrzeby budowy ma być wykonana i sprawdzona przed dopuszczeniem do użytkowania. W Polsce przepisy mówią, że przegląd instalacji elektrycznej musi być wykonany i sprawdzony przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia SEP w zakresie eksploatacji i dozoru. Wydawany jest protokół z badań i pomiarów instalacji elektrycznej. Należy także dokonywać okresowych przeglądów, w szczególności w okresach wiosennych i jesiennych kiedy występuje znaczna różnica temperatur oraz duża wilgotność.
Jakie mogą być konsekwencje za stworzenie zagrożenia w postaci pożaru?
Według polskich przepisów (a francuskie funckjonują podobnie) za stworzenie zagrożenia dla życia ludzi oraz spowodowania strat materialnych kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności, ograniczenia wolności oraz karę grzywny. Prokurator prowadzący śledztwo bada czy ktoś umyślnie bądź nieumyślnie przyczynił się do powstania pożaru, a następnie stawia zarzuty przed sądem.
Jakie mogą być inne przyczyny pożaru?
Inne przyczyny pożaru związane z wykonywanymi pracami to wykonywanie prac powodujących powstawanie wysokiej temperatury lub iskrzenia. Są to prace typu cięcie, szlifowanie, zgrzewanie na gorąco. Takie prace muszą być wykonywane w co najmniej 2 osoby na podstawie pisemnego pozwolenia. Miejsce prac musi być zabezpieczone gaśnicami, a wszelkie materiały palne typu papiery czy folia muszą być usunięte z miejsca prac. Ważne jest także odpowiednie przeszkolenie pracowników z użycia gaśnic.