PRZEPISY BHP DOTYCZĄCE POMIESZCZEŃ PRACY
Pomieszczenia pracy muszą spełniać odpowiednie warunki, w szczególności w zakresie wysokości, powierzchni, kubatury, oświetlenia oraz temperatury.
Definicja stanowiska pracy
Dokładna definicja stanowiska pracy została zawarta w ogólnych przepisach BHP. Mówimy tutaj o stałym stanowisku pracy oraz stanowisku pracy czasowej.
Stanowisko pracy stałej to powierzchnia wraz z całym wyposażeniem, gdzie pracownik wykonuje pracę co najmniej 4 godziny w ciągu doby.
Stanowisko pracy czasowej to miejsce, gdzie pracownik wykonuje pracę od 2 do 4 godzin.
Powierzchnia, wysokość i kubatura stanowisk pracy
Powierzchnia stanowiska pracy nie może być mniejsza niż 2 m2. Jest to przestrzeń niezajęta przez wyposażenie (meble, maszyny) dostępna dla pracownika przez cały czas podczas pracy.
Wysokość stanowisk pracy powinna wynosić nie mniej niż 3 m, a w miejscach gdzie występują czynniki szkodliwe takie jak hałas, pył, czynniki chemiczne, itp., czyli dopuszczalne normy NDN i/lub NDS zostały przekroczone, nie powinna być niższa niż 3,3 m.
Wysokość pomieszczeń pracy może być niższa w wyjątkowych przypadkach:
- 2,5 m jeżeli w pomieszczeniu pracuje maksymalnie czterech pracowników, a na każdego z nich przypada co najmniej po 15 m3 objętości pomieszczenia albo w pomieszczeniu usługowym lub drobnej produkcji zlokalizowanym w budynku mieszkalnym, jeżeli nie występują pyły lub substancje szkodliwe dla zdrowia, a hałas nie przekracza norm i na jedną osobę przypada co najmniej 15 m3objętości.
- 2,2 m w dyżurkach, portierniach, kantorach, kioskach oraz w pomieszczeniu usytuowanym na antresoli otwartej do większego pomieszczenia.
Kubatura pomieszczeń pracy powinna zapewniać co najmniej 13 m3wolnej przestrzeni na każdego pracownika. Wyjątek stanowi sytuacja opisana powyżej.
Oświetlenie i temperatura
Pracodawca powinien organizować stanowiska pracy w pomieszczeniach gdzie zostało zapewnione oświetlenie sztuczne i naturalne. Jeżeli nie ma możliwości zastosowania oświetlenia naturalnego (hale produkcyjne, galerie handlowe, itp.) zobowiązany jest uzyskać zgodę Państwowej Inspekcji Pracy. Oświetlenie elektryczne musi spełniać wymagania Polskich Norm w zakresie natężenia i równomierności.
W pomieszczeniach pracy muszą być zamontowane na stałe urządzenia grzewcze zapewniające temperaturę minimum 18 stopni Celsjusza przy pracach biurowych i lekkich pracach fizycznych oraz 14 stopni Celsjusza przy ciężkich i średniociężkich pracach fizycznych.