JAK DBAĆ O WZROK PRACUJĄC PRZY KOMPUTERZE?
Z roku na rok co raz więcej osób pracuje przy komputerze. Jest to praca zarówno ciągła jak i praca dorywcza np. ustawiając parametry maszyny na produkcji. Ciągłe wpatrywanie się w ekran monitora z pewnością obiąża nasz wzrok. W tym artykule opiszę główne przyczyny obciążenia wzroku oraz metody rekomendowane przez okulistów jak dbać o nasze oczy.
Przyczyny problemów ze wzrokiem
Aby omówić przyczyny problemów pojawiających się przy długotrwałej pracy przy komputerze warto spojrzeć holistycznie na organizm człowieka, jego ewolucję oraz przystosowanie do dzisiejszych warunków. Nasz gatunek istnieje 190 000 lat. Różne źródła podają różny wiek (czasami jest to 200 000, a niektóre nawet 300 000) jednak podkreślam, że nie jest to istotą artykułu a jedynie elementem poglądowym. Jak zatem wyglądało nasze życie w tamtych czasach: człowiek polował na zwierzęta, zbierał rośliny i wytwarzał przedmioty. Jego wzrok nie skupiał się na jednym punkcie. Cały czas obserwował otoczenie, skupiał wzrok raz na obiektach zlokalizowanych daleko, a raz blisko. Był otoczony dużą ilością zieleni.
Przez ostatnie 20 lat kiedy rozpoczęła się era masowych stanowisk komputerowych ludzie zaczęli wlepiać wzrok w jeden punkt w jednej odległości. Pomimo iż wydaje nam się, że na ekranie zmieniają się obrazy i jest to coś zmiennego dla oczu w rzeczywistości moglibyśmy się wpatrywać w punkt na ścianie 8 godzin. Dla naszego wzroku to to samo.
Zatem praca przy komputerze jest zupełnie nienaturalnym zachowaniem jeśli chodzi o nasz wzrok.
Czy występuje szkoliwe promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez monitory?
W obecnych czasach monitory ekranowe nie emitują żadnego szkodliwego promieniowania. Szkodliwy może być kontrast pomiędzy jasnym monitorem i ciemnym otoczeniem, jednak bardziej zakwalifikowałbym ten czynnik jako uciążliwy niż jako czynnik szkodliwy wpływający na pogorszenie wzroku w krótkim czasie. W każdym bądź razie obecne monitory sa zupełnie bezpieczne.
Jak chronić wzrok pracując przy komputerze?
Przede wszystkim należy mieć świadomość tego, że wpatrywanie się w monitor wiele godzin jest szkodliwe. Mając tą świadomość warto jest robić przerwy od wpatrywania się w monitor – co około 15 min – i wtedy rozjrzeć się dookoła, a w szczególności spojrzeć za okno, w dal, na kolor zielony. Ważnym jest aby organizować pracę w taki sposób, aby łączyć pracę przy komputerze z pracą bez niego – np. wykonując telefon do klienta, wstając i odwracając wzrok od komputera. Jeżeli taka przerwa nie jest możliwa, ponieważ nasza praca polega tylko na pracy przy komputerze konieczne jest zrobienie przerwy 5 minutowej po każdej przepracowanej godzinie. Tak nakazują nam przepisy BHP.
Dlaczego dochodzi do wysuszenia rogówki oka (zespół suchego oka)?
Wiele osób twierdzi, iż powodem jest zbyt niska wiglotność. W biurze zwykle jest ona na poziomie około 40%. Dla pocieszenia powiem, iż w samolocie personel pokładowy ma gorzej, ponieważ wilgotność na ich stanowiskach pracy wynosi… 12%!!!
Przyczyną suchości oka jest dziwna właściwość naszego mózgu. Rejestruje on bowiem ruchy gałki ocznej z monitora na klawiaturę i na monitor (lub z monitora na drugi monitor) jako mrugnięcie. De facto do żadnego mrugnięcia nie dochodzi dlatego jesteśmy w stanie tak przekładać w wzrok monitor-klawiatur-monitor-klawiatura-… wielokrotnie aż po 40 sekundach poczujemy suchość oka. Mając tą świadomość można robić wiele ciekawych ćwiczeń nawilżających oko. Dodam także, że warto stosować krople nawilżające, ale dopiero po konsultacji z okulistą. Zaleci on wiele ćwiczeń zanim sięgniemy po krople. Zwróćmy uwagę, iż źródłem wiedzy na temat naszego zapotrzebowania na krople są… reklamodawcy czyli firmy, które na tym zarabiają.
Jakie ćwiczenia wykonywać dla ochrony wzroku?
Podam tutaj kilka przykładów ćwiczeń rekomendowanych przez okulistów:
- Masaż gałki ocznej– zamykamy oczy i masujemy gałkę oczną. Pod powiekami mamy gruczoły tłuszczowe nawilżające gałkę oczną. Dla kobiet, ze względu na makijaż nie wykonają takiego ćwicznia mogą na dłużej (10 sekund) zamknąć oczy co 15-20 minut a ćwiczenie wykonać w domu po pracy.
- Ćwiczenie mięśni gałki ocznej– zamykamy oczy, kładziemy palce na gałkach ocznych i ruszamy tymi gałkami ocznymi, a nałożone palce mają nam to utruniąć. Nasze gałki oczne nie wykonując żagnego ruchu sprawiają iż dochodzi do wiodczenia mięśni gałki ocznej. To ćwiczenie temu zapobiega.
- Ćwiczenie akomodacji– patrzymy przez 5-8 sekund w dal i tyle samo czasu na coś co jest bardzo blisko (np. punkt na biurku). Ćwiczenie powtarzamy 5-7 razy.
Oczywiście bardzo ważną kwestią jest także zorganizowanie stanowiska pracy zgodnie z przepisami i zásadami BHP. Takie wytyczne każdy pracownik otrzyma na szkoleniu (szkolenie wstępne BHP, a w szczególności instruktaż ogólny).
SPRAWDŹ TAKŻE:
Jak długo kobieta w ciąży może pracować przy komputerze?
Ergonomiczne biurko z regulacją wysokości blatu
Zapraszamy także do naszego internetowego sklepu BHP oraz stacjonarnego:
SAFETY Service – Krakowskie Centrum BHP
ul. Przykopy 5, 30-612 Kraków