ERGONOMICZNE STANOWISKO PRACY Z KOMPUTEREM DLA MUZYKÓW
W dzisiejszych czasach komputery są wykorzystywane praktycznie w każdej branży. Branża muzyczna korzysta z komputerów na porządku dziennym, pomimo iż w głównej mierze to instrumenty są źródłem dźwięku. Jak zatem zorganizować ergonomiczne stanowisko pracy z komputerem dla muzyków? Zapraszam do lektury!
Na ergonomiczne stanowisko komputerowe składa się kilka elementów. Są to przede wszystkim: wygodne biurko, ergonomiczny fotel, monitor lub monitory, klawiatura i mysz oraz podnóżek. Poniżej opiszę każde z nich.
Biurko dla muzyków powinno być na tyle duże, żeby spokojnie ułożyć monitor (bądź dwa monitory), głośniki, słuchawki, klawiaturę oraz mysz. Warto także zaplanować miejsce na instrument klawiszowy, dokumenty oraz kubek kawy. Przepisy BHP nie definiują wymiarów biurka stąd musimy je ustalić sami. Świetnym rozwiązaniem jest regulacja wysokości biurka. Może być elektryczna bądź manualna. Pozwala ona na pracę w pozycji siedzącej oraz stojącej.
Monitor jest podstawowym elementem stacjonarnego zestawu komputerowego. Zachęcam jednak do jego zakupu także użytkowników laptopów. Zewnętrzny monitor jest znacznie większy niż wyświetlacz w komputerze przenośnym, nierzadko znacznie lepiej odwzorowuje barwy, ma lepszy czas reakcji oraz możemy regulować jego położenie, w szczególności wysokość. Praca przy laptopie sprawia, iż nasza głowa jest pochylona mocno w dół co negatywnie wpływa na mięśnie oraz nerwy w odcinku szyjnym.
Klawiatura i mysz, podobnie jak monitor zewnętrzny, stanowi standardowe wyposażenie stacjonarnego zestawu komputerowego. I tutaj powtórzę to co napisałem powyżej: zewnętrzną klawiaturę i mysz możemy położyć w najlepszej dla nas pozycji oraz zastosować podkładki żelowe pod nadgarstki. Zapewnia to właściwe ułożenie nadgarstków oraz komfort pracy dzięki miękkiej powierzchni.
Fotel obrotowy z 5-ramienną podporą z kółkami, regulacją wysokości, oparciem wyprofilowanym w okolicach lędźwi oraz podłokietnikami stanowi standardowe wyposażenie stanowiska komputerowego. Zachęcam jednak do zainwestowania dodatkowych złotówek w oparcie głowy, oddychającą (np. siatkową) tkaninę oraz regulację podłokietników (ich wysokości oraz pozycji).
Podnóżek jest również dobrym, dodatkowym wyposażeniem. Choć muzycy często używają także nóg do grania na instrumentach, przy długotrwałej pracy przy samym komputerze poprawia krążenie w kończynach dolnych poprzez zapobieganie uciskowi mięśnia dwugłowego oraz sprawia iż rzadziej dochodzi do skurczów łydek ponieważ mięśnie te są rozciągnięte dzięki ułożeniu stóp lekko do góry.
Ile to wszystko kosztuje? Niewiele, w porównaniu z ceną sprzętu komputerowego wykorzystywanego do tworzenia muzyki oraz samych instrumentów. Fotel obrotowy (od 200 zł), biurko (od 500 zł), zewnętrzny monitor (od 300 zł), klawiatura i mysz (od 50 zł) oraz podnóże (od 50 zł) to jednorazowy wydatek, a w zasadzie inwestycja w nasze zdrowie. Korzyści jednak płynące z pracy na ergonomicznym stanowisku są długofalowe.