URLOP NA ŻĄDANIE 2019: NIE TRZEBA ZGŁASZAĆ 24h WCZEŚNIEJ
Dużo mówiło się na temat noweliacji Kodeksu pracy dotyczącej urlopu na żądanie. Projekt zakładał, iż pracownik miałby informować pracodawcę o zamiarze skorzystania z tego prawa 24 godziny wcześniej. Miało to być zaprzeczeniem istoty tego urlopu. Wszystko jednak zostało po staremu.
Kodeks pracy 2019: Przepisy dotyczące urlopu na żądanie
Kodeks pracy opisuje zasady przyznawania urlopu na żądanie w następujący:
Art. 167 2. Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.
Na dzień 01 stycznia 2019 nie zostały jednak wprowadzone żadne zmiany w w/w przepisach, w szczególności te dotyczące zgłaszania chęci wykorzystania tego urlopu 24 godziny wcześniej.
Pomóż nam zrealizować cel 250 like’ów 🙂
[fblike]
Kiedy można wziąć urlop na żądanie?
Urlop na żądanie jest formą urlopu nieplanowaną. Oznacza to, że pracownik uprawniony jest do wykorzystania 4 dni w roku na sytuacje, których nie przewidział wcześniej. Jeżeli jednak pracownik wiedział o konieczności skorzystania z urlopu wcześniej, a zgłosił to w ostatniej chwili, przed rozpoczęciem pracy pracodawca może – zgodnie z prawem – odmówić takiego urlopu.
Jak i kiedy zgłosić chęć wykorzystania urlopu na żądanie?
Skutecznie! Może to być telefonicznie, osobiście, mailowo lub smsowo. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zgłosić to przez WhatsApp lub inne tego typu aplikacje. Jeżeli pracodawca wyrazi zgodę lub będzie milczał w przypadku skutecznego doręczenia to pracownik może wziąć urlop na żądanie. Pracownik musi zgłosić chęć skorzystania z urlopu na żądanie najpóźniej w momencie rozpoczęcia pracy.
Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?
Może, ale w wyjątkowych sytuacjach. Taką sytuacją może być przestój produkcyjny ze względu na konieczność w pracy danego pracownika lub kwestie bezpieczeństwa. Musi to być jednak powód poważny i uzasadniony. Pracodawca nie może odmówić urlopu na żądanie bez podania przyczyny. Niestety spory na tej płaszczyźnie rozstrzyga sąd – często po ustaniu stosunku pracy. Dlatego żadne przepisy nie zastąpią zrozumienia i budowania atmosfery wsparcia i zaufania na linii pracownik-pracodawca i odwrotnie.