INSTRUKCJE BHP
Praktycznie w każdej firmie pracodawca ma obowiązek zapewnić instrukcje bhp. W biurach i miejscach gdzie ryzyko wypadku jest małe oczywiście wystarczy kilka podstawowych instrukcji. Innych miejscach pracy takich jak a bryki czy budowa tych instrukcji będzie znacznie więcej. Kiedy i w jakiej formie pracodawca ma obowiązek zapewnić instrukcje bhp? Zapraszam do lektury!
Kiedy pracodawca musi zapewnić instrukcje BHP?
Pracodawca musi zapłacić instrukcje bhp do:
- obsługi maszyn i sprzętu,
- prac i procesów technologicznych,
- Substancji niebezpiecznych i posługiwanie się nimi,
- Pierwszej Pomocy i ochrony przeciwpożarowej.
W każdej firmie są maszyny i urządzenia które stwarzają bardzo różny poziom ryzyka. Dlatego pracodawca decyduje do których maszyn i urządzeń takie instrukcje powinny być. Decyzja powinna wynikać między innymi z dokonanej oceny ryzyka zawodowego. Dla przykładu podam urządzenie jakim jest wentylator. Jest używany również w domu nie stwarza żadnego ryzyka dlatego nie ma obowiązku zapewnienia instrukcji BHP, taki sytuacji zwykła instrukcja obsługi zupełności wystarczy. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z maszyną która stwarza większe zagrożenie to oczywiście taka instrukcja powinna być.
Podobnie jest z pracami i procesími technologicznymi. Podlewanie kwiatków, jeżeli nie wymaga pracy na wysokości Nie wymaga również instrukcje bhp. Natomiast już organizacja pracy admistracyjną biurowych przy komputerze jest określona przepisami BHP i powinna mieć taką instrukcję. Instrukcje powinny dotyczyć procesów technologicznych występujących na stanowiskach pracy.a
Co powinna zawierać instrukcja BHP?
Instrukcje BHP powinna składać się z następujących punktów:
- Czynności przed rozpoczęciem pracy,
- Czynności w trakcie pracy,
- Czynności po zakończeniu pracy,
- Czynności zabronione,
- Postępowanie w sytuacja awaryjnej.
Czy instrukcja BHP musi być wywieszone na stanowisku pracy?
Nie. Instrukcja BHP nie musi być wywieszana na stanowiskach pracy. Pomimo iż to jest dobra praktyka i oczywiście zaleca się takie rozwiązanie, zgodnie z prawem pracownik ma mieć dostęp do takiej instrukcji cały czas, ale nie musi być wywieszona. Przez dostęp rozumie się udostępnianie segregatora z instrukcjami lub też przechowywanie instrukcji BHP formie elektronicznej w taki sposób, że pracownik może w każdej chwili niej skorzystać.
Kto może opracować taką instrukcję?
Instrukcje BHP powinien opracować kierownik, który najlepiej zna proces technologiczny. Powinien kierować się punktami powyżej. Następnie taką instrukcję powinien skonsultować z pracownikiem działu BHP. Ostatecznie instrukcje zatwierdza pracodawca. Prawo nie mówi tego wprost, ale dobrą praktyką jest iż instrukcja jest zatwierdzona podpisem przez pracodawcę wraz z datą wdrożenia.
Czy instrukcje bhp mogą być kupione w sklepie?
Instrukcje BHP powinny być dostosowane do realnych warunków, które panują zakładzie pracy. Jednak normy ręcznych prac transportowych, czy też bezpieczne warunki użytkowania różnego sprzętu są zwykle takie same, nic nie staje na przeszkodzie, aby kupić typowe instrukcje BHP w sklepie. Należy jedynie zrewidować czy zawarta w nich treść odpowiada faktycznym standardom BHP w danej firmy.
Polecamy także inne artykuły:
PRACA NA WYSOKOŚCI – ŚRODKI OCHRONY INDYWIDUALNEJ