JAKIE UPRAWNIENIA POWINIEN MIEĆ SYGNALISTA-HAKOWY?
Sygnalista-hakowy to osoba, która zapina i rozpina ładunki transportowane dźwigiem oraz wydaje sygnały operatorowi dźwigu w zakresie kierowania ładunkiem. Jakie zatem uprawnienia powinien posiadać taki pracownik zgodnie z prawem? Zapraszam do lektury.
Wymagany zakres wiedzy i umiejętności od sygnalisty-hakowego
Każda osoba, która zajmuje się zapinaniem i odpinaniem ładunku oraz kierowaniem ładunkiem powinna posiadać wiedzę z dwóch głównych dziedzin:
- zawiesia i zapięcie – czyli kiedy zawiesia mogą być dopuszczone do użytku, a kiedy nie oraz sposoby prawidłowego zapinania ładunków,
- sygnały wydawane operatorowi.
Zawiesia zwykle występują jako zawiesia pasowe, linowe i łańcuchowe. Sygnalista-hakowy po winien mieć wiedzę na temat terminu wazności badania zawiesi. Powinien także umieć rozpoznać kiedy zawiesia są niezdatne do użytku – np. kiedy zawiesia pasowe są postrzępione, zawiesia łańcuchowe mają wydłużone ogniwa, a zawiesia linowe mają postrzępioną linę. W tych sytuacjach sygnalista-hakowy powinien wstrzymać pracę.
Ponadto sygnalista-hakowy powinien znać sygnały i znaki wydawane ręcznie operatorowi. Takie sygnały i znaki zawarte są w rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów BHP. Sygnalizacja znakami jest podstawowym sposobem komunikacji między operatorem, a sygnalistą-hakowym. Taka osoba powinna także umieć posługiwać się dodatkowym sprzętem do komunikacji, jak krótkofalówki.
Sygnalista-hakowy - UPRAWNIENIA
Przepisy nie definiują jakie uprawnienia powinien mieć sygnalista-hakowy. Urząd Dozoru Technicznego nie prowadzi kursów zakończonych państwowym egzaminem oraz nie wydaje państwowych uprawnień. Nie robi tego także Urząd Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego (niebieska książeczka). Zgodnie z prawem sygnalista-hakowy powinien przejść instruktaż stanowiskowy związany z zapinaniem i odpinaniem ładunków oraz wydawania sygnałów operatorowi dźwigu.W świetle prawa to wystarczy.
Dodatkowe kursy zakończone egzaminem
Wiele firm organizuje takie kursy i wydaje z nich zaświadczenia. W polskim prawie nie ma jednak żadnej podstawy prawnej. Firmy wykonawcze żądając takich certyfikatów od swoich podwykonawców „wychodzą przed szereg“ – i mają do tego prawo. Warto jednak podkreślić po raz kolejny – dobrze przeprowadzony instruktaż stanowiskowy BHP, potwierdzony na karcie szkolenia wstępnego, przeprowadzony przez kompetentnego kierownika – wystarczy!
Polecamy także inne nasze artykuły:
NAPOJE I POSIŁKI REGENERACYJNE NA BUDOWIE
RĘKAWICE ODPORNE NA DZIAŁANIE CZYNNIKÓW MECHANICZNYCH
Zapraszamy także do naszego sklepu BHP:
Sklep BHP stacjonarny: ul. Przykopy 5, Kraków
Sklep BHP internetowy: http://sklep.safety-service.pl