WÓZEK ELEKTRYCZNY PALETOWY - UPRAWNIENIA JAKIE POWINIEN POSIADAĆ OPERATOR
Wózki jezdniowe unoszące o napędzie elektrycznym (tak oficjalnie nazywa się wózek elektryczny paletowy) wykorzystywane są bardzo powszechnie w magazynach. Impulsem do wprowadzenia takiego sprzętu była zmiana rozporządzenia z 2009 roku dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) przy ręcznych pracach transportowych. Minister wprowadził wtedy przepis mówiący o tym, że pracownik może operować wózkiem bez napędu do 450 kg. Jakie zatem uprawnienia powinien posiadać operator elektrycznego paleciaka? Zapraszam do lektury.
Uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego
Pracownik obsługujący wózki jezdniowe powinien przestrzegać i spełniać przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym. Napęd silnikowy może być spalinowy lub elektryczny. Rozporządzenie to określa wymogi dla operatora dotyczące uprawnień, tj.:
- posiadanie uprawnień UDT,
- posiadanie imiennego zezwolenia pracodawcy do operowania wózkiem jezdniowym w konkretnym zakładzie pracy.
JEDNAK rozporządzenie to określa wymagania dla wózków podnoszących (na znaczne wysokości). Przepisy te nie dotyczą operatorów wózków unoszących do 30 cm nad poziom podłogi.
Wózek paletowy elektryczny UPRAWNIENIA
Pomimo iż uprawnienia UDT nie są wymagane przy operowaniu wózkiem unoszącym elektrycznym to pracownik powinien otrzymać odpowiednią wiedzę – zarówno teoretyczną jak i praktyczną – jak użytkować każdą maszynę i urządzenie, w szczególności w/w wózki. Dlatego pracodawca powinien zapewnić szkolenie dla pracownika uwzględniające m.in.:
- budowę i poszczególne elementy wózka,
- obsługę wózka, funkcje, manewrowanie – w tym zajęcia praktyczne,
- metody bezpiecznej pracy,
- zagrożenia wynikające z obsługi wózka o napędzie elektrycznym,
- postępowanie w sytuacjach awaryjnych.
Taki kurs powinien przeprowadzić pracodawca wewnątrz firmy lub zlecić szkolenie firmie zewnętrznej. Ważne jest aby sporządzić odpowiedni program szkolenia, przeprowadzić egzamin praktyczny i teoretyczny, zapewnić instruktorów oraz warunki lokalowe do przeprowadzenia takiego szkolenia. Po wydaniu stosownego zaświadczenia potwierdzającego nabycie wystarczającej wiedzy i umiejętności w zakresie operowania unoszącym wózkiem elektrycznym pracownik może przystąpić do isntruktażu stanowiskowego.
Instruktaż stanowiskowy operatora wózka unoszącego o napędzie elektrycznym
Instruktaż stanowiskowy osoby obsługującej wózek paletowy elektryczny powinien być przeprowadzony zgodnie z szczegółowym programem szkolenia opracowanym dla stanowiska pracy. Instruktaż powinien być przeprowadzony przez kierownika magazynu, pracodawcę lub osobę wyznaczoną do prowadzenia instruktaży stanowiskowych BHP. Osoba ta powinna posiadać wiedzę i umiejętności do właściwego przeprowadzenia instruktażu najlepiej poświadczoną zaświadczeniem uczestnictwa w szkoleniu „Metodyka instruktażu stanowiskowego“. Po dokonaniu instruktażu osoba kierująca pracownikami dopuszcza pracownika do pracy.
Imienne pozwolenie na operowanie wózkiem elektrycznym unoszącym
Po instruktażu stanowiskowym Kierownik Magazynu lub inna osoba kierująca pracownikami dokonuje ostatniego kroku w celu dopuszczenia pracownika do pracy. Powinna przeprowadzić sprawdzenie praktycznej wiedzy i znajomości topografii terenu po którym będzie poruszała się elektrycznym wózkiem unoszącym. Po dokonaniu takiego sprawdzenia wydaje imienne pozwolenie na operowanie wózkiem na terenie danego zakładu pracy.
Podsumowanie
Wózek paletowy elektryczny może być użytkowany przez pracownika, który posiada:
- szkolenie dla operatorów elektrycznych wózków unoszących zorganizowane przez pracodawcę lub firmę zewnętrzną,
- instruktaż stanowiskowy,
- imienne pozwolenie na wykonywanie prac użytkując wózek paletowy elektryczny w konkretnym zakładzie pracy.
Należy także pamiętać o wyposażeniu pracownika w odpowiednie środki ochrony indywidualnej, w szczególności obuwie ochronne.
Ten artykuł dotyczył: Wózek elektryczny paletowy UPRAWNIENIA