BUTY OCHRONNE BHP NA BUDOWĘ
Budowa to specyficzne miejsce pod względem warunków pracy. Wysoka i niska temperatura, wiltogność i trudne warunki terenowe to codzienność w pracy wielu osób. Dlatego obuwie odporne na czynniki niebezpieczne musi spełniać odpowiednie normy ochronne. W tym artykule dowiesz się jakie dokładnie cechy i normy muszą posiadać takie buty BHP.
Rodzaj obuwia BHP
Obuwie BHP stosowane na budowie powinno być w formie trzewików. Wysoki but lepiej chroni kostkę przed skręceniem na nierównym terenie. Takich właściwości ochronnych nie posiadają półbuty ani sandały ochronne. Ponadto wyższe buty zawsze lepiej chronią przed dostaniem się wody do środka obuwia. Przy betonowaniu lub przy pracach w czasie deszczu stosowane są także buty gumowe.
Norma BHP EN 20345
Buty na budowę powinny spełniać normę S3. Ta norma BHP mówi o wymaganiach:
- antyprzebiciowa podeszwa,
- ochrona palców (nosek) przed czynnikami mechanicznymi (wytrzymałość na ciężar 1500 kg nacisku statycznego),
- absorbcja energii w obszarze pięty,
- ochrona przed wilgocią,
- antyelektrostatyczność.
Buty na budowę powinny być także wyposażone w antypoślizgową podeszwę SRC.
Buty gumowe natomiast do betonowania lub prac w warunkach wysokiej wilgotności powinny spełniać normę S5. Są to gumowce z noskami i antyprzebiciową podeszwą.
Buty robocze BHP na zimę
Warto dodać iż zarówno trzewiki ochronne S3 jak i gumowce ochronne S5 występują w wersji zimowej. Wewnątrz takiego buta znajduje się ocieplacz. Można także dodatkowo wyposażyć buty w wkładki filcowe zapewniające dodatkową izolację termiczną od podłoża. Buty BHP na zimę powinny być także z noskiem z tworzywa, a nie z metalu. Schłodzony niską temperaturą metal oddaje chłód także do palców co powoduje znaczny dyskomfort podczas pracy.
Warto na koniec dodać iż obecnie szeroki wybór butów ochronnych na budowę pozwala na zakup dobrze wyglądającego obuwia, które na pierwszy rzut oka nie wydaje się w ogóle butem roboczym. Są wersje zarówno sportowe jak i klasyczne. Dlatego dziś pracownik na budowie wcale nie musi źle wyglądać. Dobry wygląd obuwia BHP chwalą także osoby, które w ramach obowiązków służbowych opuszczają budowę i jadą do sklepu, urzędu, itp. Dzięki dobrze wyglądającym butom BHP nie muszą się przebierać za każdym razem.