BUTY ROBOCZE – SANDAŁY, PÓŁBUTY, TRZEIWIKI – JAKIE WYBRAĆ?
Z roku na rok powstaje coraz więcej różnych modeli butów ochronnych. Obecnie jeśli chodzi o buty robocze to możemy wybierać pomiędzy klasycznymi skórzanymi butami oraz sportowymi z oddychającą siatką. Które buty wybrać aby prawidłowo dobrać do rodzaju pracy, specyfiki i zagrożeń? Zaprszam do lektury!
Sandały ochronne
Sandały ochronne są świetną opcją dla osób pracujących wewnątrz budynku. Jeżeli nie ma wilgoci są one dobrym rozwiązaniem, ponieważ zapewniają dobrą wentylację stopy. Często są po prostu lżejsze i tym samym wygodniejsze. Występują w kategoriach ochronnych SB (tylko nosek – podstawowa ochrona), S1 (nosek o wytrzymałości 1500 kg nacisku statycznego, amortyzacja w obszarze pięty, antyelektrostatyczna podeszwa oraz olejoodporna) lub S1P (tak jak S1 oraz dodatkowo antyprzebiciowa podeszwa).
Zalety:
- przewiewne,
- lekkie,
Przeciwwskazania:
- kontakt z wodą,
- praca na zewnątrz,
- niskie temperatury.
Półbuty ochronne
Półbuty cechują się pełnym butem do kostki. W przeciwieństwie do sandałów lepiej chroni stopę przed zagrożeniami mechanicznymi z zewnątrz (np. wystające druty). Wskazane są do pracy wewnątrz i na zewnątrz na różne temperatury. Występują w kategoriach ochronności: SB, S1, S1P, S2 i S3 (ochronność jak S1P oraz odporność na działanie wody). Dedykowane są do poruszania się po równych powierzchniach.
Zalety:
- wygodne,
- ochrona stopy przed czynnikami mechanicznymi,
Wady:
- praca w nierównym terenie,
- praca w wilgotnym środowisku (np. błoto)
Trzewiki ochronne
Trzewiki cechują się podobnými właściwościami ochronnymi jak półbuty. Dodatkowo przez swój kształt, przede wszystkim wysokość dobrze stabilizują kostkę przy pracy w nierównym terenie. Minusem jednak jest słabsza wentylacja, która daje się we znaki szczególnie w upalne dni. Buty „oddychające“ trzewiki są rzadkością i często trzeba zapłacić dodatkowo za wysokiej klasy skórę i materiał z którego jest zrobiona wyściółka aby zapewnić komfortową wentylację stopy.
Zalety:
- ochrona kostki przy pracy w nierównym terenie,
- ochrona stopy przed czynnikami mechanicznymi,
- ochrona przed wilgocią
Wady:
- gorsza wentylacja podczas prac w upalne dni.
Buty gumowe
Buty gumowe ochronne stosowane są w myjniach, produkcji spożywczej (w szczególności w rybołówstwie ) oraz przy pracy w terenie gdzie występuje błoto lub przy pracach betoniarskich. Buty gumowe mają różną wysokość. Mogą być wyspozażone w zabezpieczenie palców „noski“ – wtedy spełniają one normę S4 (buty gumowe ochronne bez podeszwy antyprzebiciowej) lub S5 (z podeszwą antyprzebiciową)
Zalety:
- ochrona przed wilgocią
- stabilizacja stopy
Wady:
- brak wentylacji