KAMIZELKA ODBLASKOWA
W coraz więcej pracowników wykonuje pracę w kamizelkach wysokiej widzialności. Jest to obowiązek BHP oczywiście przy pracach w pasie drogowym. Jednak kamizelki odblaskowe stosowane są także na budowach oraz w firmach produkcyjnych (np. dla osób odwiedzających zakład). Kiedy jest konieczne stosowanie takiej kamizelki zgodnie z polskim prawem, a kiedy jest to dobra praktyka oparta na wewnętrznych przepisach?
Kilka słów o kamizelkach
Kamizelka odblaskowa wysokiej widzialności musi spełniać normę EN-471. W normie BHP PN-EN 471 określono wymagania dotyczące odzieży zwiększającej widoczność jej użytkownika w sytuacjach zagrożenia w warunkach dziennych oraz w warunkach pogorszonej widoczności i w nocy po oświetleniu światłami pojazdu.
Norma określa dwa parametry :
- X – powierzchnię materiału fluorescencyjnego i odblaskowego (3 stopnie)
- Y – Jakość materiału odblaskowego (2 stopnie)
Klasa najwyższa (X-3, Y-2)
- Odzież wymagana dla osób pracujących na autostradach i lotniskach , lub w ich pobliżu.
- Posiada powierzchnię materiału fluorescencyjnego minimum 0,8m2oraz 0,2m2materiału odblaskowego (4,0m taśmy o szerokości 5cm)
Klasa średnia (X-2, Y-2)
- Odzież wymagana dla osób pracujących na pozostałych drogach, a także dla kierowców samochodów.
- Posiada powierzchnię materiału fluorescencyjnego minimum 0,5m2oraz 0,13m2materiału odblaskowego (2,6m taśmy o szerokości 5cm)
Klasa najniższa (X-1,Y-2)
Musi być używana w połączeniu z odzieżą klasy średniej lub najwyższej.
- Posiada powierzchnię materiału fluorescencyjnego minimum 0,14m2oraz 0,1m2materiału odblaskowego (2,0m taśmy o szerokości 5cm)
Najczęściej spotykane kamizelki spełniają wymagania klasy średniej i wysokiej.
Gdzie obowiązuje stosowanie kamizelek odblaskowych, a gdzie nie?
Najbardziej oczywistym miejscem stosowania kamizelek jest praca w pasie drogowym. Zarówno na jezdni, jak i na chodnikach, a także przy pracach w rowach i na skarpach. Przepisy BHP mówią także, że kamizelki obowiązkowe do stosowania są również na terenie kolejowym. Warto jednak zaznaczyć, że kamizelki odblaskowe – zgodnie z przepisami BHP – nie są obowiązkowe ani na budowach, ani w zakładach pracy. Prawo nie narzuca stosowania w takich miejscach kamizelek odblaskowych. Jednak wewnętrzne regulacje – na budowie jest to plan BIOZ, a w zakładzie regulamin – mogą narzucić stosowanie takich środków ochrony indywidualnej. Wtedy jest obowiązek stosowania.
Kolory kamizelek
Najczęściej występujące kamizelki to żółte i pomarańczowe. Występują także inne kolory, takie jak: zielone i różowe. Przepisy dotyczące kolei narzucają stosowanie pomarańczowych kamizelek. Jednak przy pracach w innych miejscach kolory nie są narzucone. Warto jednak zaznaczyć, iż wiele firm budowlanych stosuje zasadę: żółta kamizelka dla kadry zarządzającej (mistrz, kierownik), pomarańczowa dla pracowników.
Kiedy należy wymienić kamizelkę na nową?
Kamizelka odblaskowa może być stosowana kiedy spełnia swoją funkcję, tj. kolory są widoczne, a pasy odblaskowe niezamazane. Po wielu praniach pasy odblaskowe mogą ulec zniszczeniu – wtedy należy uznać kamizelkę za zużytą. Nie powinno się także stosować kamizelek silnie zabrudzonych. Zabrudzenie sprawia, że kamizelka nie spełnia swojej funkcji do której jest przeznaczona dlatego powinna być wyprana lub wymieniona na nową.