ZAPIĘCIE KASKU MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE – RELACJA Z WYPADKU ŚMIERTELNEGO
Z każdym rokiem nabierania doświadczenia w służbie BHP otrzymuję coraz to trudniejsze sprawy. W okresie 12 miesięcy prowadziłem dwa postępowania powypadkowe dotyczące wypadków śmiertelnych na budowach w Krakowie i w małej miejscowości na Śląsku. Przyczyną śmiertelnych skutków wypadków były urazy głowy. Można było temu zapobiec jeżeli pracownicy mieliby zapięte 4-punktowe paski podbródkowe.
Opis wypadku
Opiszę tutaj przebieg wypadku, który miał miejsce w Krakowie. Była to budowa budynku na etapie przygotowywania konstrukcji drewnianej pod zbrojenie i betonowanie. Pracownik, który dokonywał przeglądów elektrycznych elektronarzędzi i instalacji posiadał założony hełm ochronny, kamizelkę, obuwie ochronne. Jednak hełm nie był zapięty, pomimo iż pracownik miał na wyposażeniu 4-punktowe zapięcie. Będąc na drabinie na wysokości ok. 1 metra, gdzie prawdopodobnie chciał przełożyć kabel, który leżał na górze ściany działowej, upadł i uderzył głową w kant ściany. Pracownicy przeszkoleni do udzielania pierwszej pomocy natychmiast podbiegli do niego i udzielili pierwszej pomocy. Zauważyli deformację czaszki z tyłu głowy.
Przyczyna wypadku w Krakowie
Trudno jest jest jednoznacznie stwierdzić dlaczego pracownik spadł. W zasadzie nie wykonywał żadnej pracy na wysokości. Nie było również świadków bezpośrednich dlatego sporo informacji jest domniemanych. Upadek mógł nastąpić w wyniku poślizgnięcia się, zasłabnięcia lub utraty równowagi.
Czy można było uniknąć śmierci pracownika?
Przyczyną bezpośrednią skutku śmiertelnego było uszkodzenie mózgu. Można było tego uniknąć, gdyby pracownik przestrzegał przepisy BHP, w szczególności miał zapięty hełm ochronnych zapięciem 4-punktowym. Obowiązkiem pracownika jest zapięcie hełmu, a obowiązkiem nadzoru jest dopilnowanie, aby pracownik pracował wyłącznie w zapiętym kasku. Pracownik doznałby innych urazów w wyniku wypadku przy pracy, lecz nie spowodowałyby skutku śmiertelnego.
Czy można było uniknąć śmierci pracownika?
Hełm ochronny może być bez zapięcia, z zapięciem 2-punktowym oraz z zapięciem 4-punktowym.
Bez zapięcia – można stosować jeżeli pracownik wykonuje prace na poziomie gruntu oraz nie wykonuje nietypowych ruchów głową, które mogą spowodać spadnięcie hełmu ochronnego
Zapięcie 2-punktowe – jest obowiązkowe jeżeli pracownik wykonuje prace na jednym poziomie, ale wykonuje różne ruchy głową, np. cięcie piłą do betonu albo szlifierką kątową. Zapięcie to jest także wystarczające dla sygnalisty-hakowego, który patrzy w górę w calu kierowania ładunkiem.
Zapięcie 4-punktowe – jest wymagane jeżeli pracownik wykonuje prace na różnych poziomach: na wysokości lub w wykopie. To zapięcie zapobiega spadnięciu hełmu nawet przy gwałtownych ruchach głową. Hełm z 4-punktowym zapięciem to jedyne skuteczne zabezpieczenie głowy przy pracy na wysokości. Kiedy kontroluję takie prace i pracownik nie ma takiego zapięcia jest to dla mnie równoznaczne z brakiem ochrony głowy.
Czy wszystkie hełmy mają możliwość zamontowania zapięcia 4-punktowego?
Nie wszystkie. Przy zakupie takiego hełmu należy sprawdzić czy producent umożliwił dokupienie odpowiedniego zapięcia, które jest dedykowane do hełmu. Wszelkie próby dopasowania pasków, które nie są dedykowane do konkretnego modelu hełmu mogą okazać się nieskuteczne w sytuacji kiedy najbardziej jest to potrzebne.
Polecamy także inne nasze artykuły: