OPARZENIE - PIERWSZA POMOC - OPARZENIE SŁONECZNE
Niestety większość z nas choć raz w życiu doznała oparzenia. Były to oparzenia słoneczne, ale także oparzenie wodą z czajnika, gorącym olejem lub gorącymi przedmiotami. Każdy z nas zna podstawowe zasady pierwszej pomocy, czyli schładzanie zimną wodą, ale czy są inne sprawdzone sposoby czy leki na oparzenia? Zapraszam do lektury.
Oparzenie to uszkodzenie tkanki spowodowane działaniem wysokiej temperatury, chemikaliów lub działaniem prądu elektrycznego.
Czas działania, wysokość temperatury, czynnik działający oraz powierzchnia działania powodują bardziej lub mniej poważne skutki na zdrowiu.
Oparzenie - rodzaje i stopnie
Oparzenia dzielimy na kilka rodzajów:
Oparzenia termiczne – powstają w wyniku działania wysokiej temperatury na organizm człowieka;
Oparzenia chemiczne – powstają w wyniku działania żrących substancji chemicznych takich jak silne kwasy i silne zasady;
Oparzenia elektryczne – powstają w wyniku przepływu przez ciało prądu elektrycznego.
I stopień – powstaje zaczerwienienie skóry (rumień), lekki obrzęk, pieczenie skóry (często występujące jako oparzenie słoneczne)
II stopień – powstają pęcherze wypełnione płynem surowicznym;
III stopień – obserwuje się znaczne zniszczenie powierzchni skóry
IV stopień – występuję zwęglenie skóry
Najczęściej zatem przy oparzeniach mamy do czynienia z oparzeniami I i II stopnia.
Postępowanie
Przy oparzeniu natychmiast należy zapewnić schładzanie powierzchni skóry zimną, ale nie lodowatą wodą. Polewamy nad raną, aby woda ściekała na oparzenie – a nie samo oparzenie. Możemy także umieścić oparzoną kończynę w miednicy z wodą. Nie zdejmujemy także odzieży, ponieważ mogła się ona stopić na skórze. Polewanie chłodną wodą schłodzi także odzież.
Czego nie robić?
Przy oparzeniu nie wolno zrywać przyklejonej do skóry odzieży, polewać bezpośrednio rany wodą, szczególnie pod ciśnieniem, a także stosować zbyt zimnej wody. Ważniejszy jest czas chłodzenia niż temperatura (niska). Nie wolno używać bezpośrednio po oparzeniu żadnych maści ani kremów.
Kiedy udać się do szpitala?
Z pewnością należy udać się do szpitala kiedy mamy do czynienia z oparzeniem III i IV stopnia. Te oparzenia bezpośrednio zagrażają zdrowiu i życiu. Oparzenia I i II stopnia możemy leczyć samodzielnie, jednak jeżeli mamy watpliwość zawsze lepiej skonsultować takie oparzenie z lekarzem. Do szpitala również powinny udać się, w szczgólności kobiety w ciąży, osoby z cukrzycą oraz osoby z chorobą układu krążenia.
Hydrożel na oparzenia
Warto mieć w apteczce hydrożel na oparzenia czyli żel, który zawiera w sobie substancję leczniczą. Koszt takiego żelu to kwota od 7 zł. Po 10-15 minutach schładzania nakłada się taki żel, który daje poczucie chłodu. Dodadam tutaj, że nie chodzi o takie żele, które trzyma się w lodówce na stłuczenia. Hydrożel na oparzenia to żel z substancją leczniczą. Dzięki nałożeniu takiego żelu substancja stale dostaje się na oparzenie. Można go trzymać na oparzonej skórze nawet do 24 godzin. Łagodzi ból, pomaga w gojeniu ran oraz zapobiega powstawaniu blizn. Można go także stosować na oparzenia słoneczne.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat hydrożelu na oparzenia – zapraszamy do naszego sklepu BHP do zakładki PIERWSZA POMOC
Sprawdź także ofertę naszych KURSÓW PIERWSZEJ POMOCY