WYPADEK PRZY PRACY - ODSZKODOWANIE
WYPADEK PRZY PRACY ODSZKODOWANIE | Wiele osób jest zdania, że bardzo ciężko jest uzyskać odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy od ZUS. Zawsze powtarzam: jeśli gramy w grę, w której ZUS jest mistrzem i zna zasady gry, a my początkującym nieznając tych zasad to kto wygra? Zakład Ubezpieczeń Społecznych płaci bardzo duże odszkodowania.
Na dzień pisania tego artykułu odszkodowanie za wypadek przy pracy wynosi 854 zł za każdy 1% uszczerbku na zdrowiu (dane na 2018 rok). Kwota ta jest równa 20% średniej krajowej brutto z ubiegłego roku. Uszczerbek ten ustalany jest na podstawie rozporządzenia. (Rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania. Rozporządzenie wymienia wartości minimalne i maksymalne procentowego uszczerbku za konkretny uraz.
WYPADEK PRZY PRACY ODSZKODOWANIE | Istotną kwestią jest zgłoszenie wypadku przy pracy przełożonemu bezzwłocznie. Należy także natychmiast udać się na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Poszkodowany uzyska fachową pomoc medyczną oraz co bardzo istotne w postępowaniu powypadkowym – karty informacyjnej lub karty leczenia szpitalnego. Te dokumenty zawierają dane osoby, godzinę I datę kiedy ta osoba przybyła do szpitala oraz szczegółowy opis urazu. Na tej podstawie zespół powypadkowy stwierdza zaistnienie urazu.
Zespół powypadkowy ma 14 dni (lub więcej w uzasadnionych przypadkach) na sporządzenie protokołu powypadkowego. W ciągu następnych 5 dni zespół powypadkowy zapoznaje z nim poszkodowanego oraz przekazuje Pracodawcy do zatwierdzenia. Następnie protokół jest dostarczany poszkodowanemu.
Po zakończonym leczeniu pracownik powinien poprosić Pracodawcę o przesłanie protokołu do ZUS z wnioskiem o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy. Następnie pracownik otrzyma listowne powiadomienie o terminie komisji lekarskiej. Powinien się na nią zgłosić z dokumentem OL-10. Dokument ten poświadcza zakończenie leczenia. UWAGA: Dokument jest ważny 30 dni.
Kto decyduje w jakiej wysokości poszkodowany uzyska odszkodowanie z ZUS za wypadek przy pracy?
WYPADEK PRZY PRACY ODSZKODOWANIE | Komisja lekarska orzeka procentowy uszczerbek na zdrowiu. Jednak komisja lekarska nie orzeka jak jej się podoba – uszczerbek na zdrowiu obliczany jest na podstawie Rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania (Dz.U. z 2002 r., poz. 234, nr 1974).
Z powyższego Rozporządzenia można sprawdzić przed wizytą na komisji lekarskiej ile procent uszczerbku na zdrowiu przysługuje za konkretne urazy.
Dla przykładu: złamanie kości piszczelowej – 5-15%, złamanie kości przedramienia – 5-15%, skręcenie stawu skokowego – 1-15%, itd.
Pracownikowi przysługuje jednak prawo do odwołania w razie uznania oceny za niewłaściwą. Wtedy Pracownik ponownie staje na komisję lekarską. Tutaj należy rygorystycznie pilnować terminu na odwołanie. Po 14 dniach decyzja o ustaleniu procentowego uszczerbku na zdrowiu staje się ostateczną I prawomocną.
Pamiętać należy jednak, że pracownik może otrzymać także odszkodowanie wypadek przy pracy również z tytułu OC Pracodawcy, jeżeli on przyczynił się w jakiś sposób do wypadku. Często także pracownicy posiadają dodatkowe ubezpieczenie grupowe płatne co miesiąc. Dlatego pracownik może uzyskać odszkodowanie wypadek przy pracy z tylu źródeł ile opłacał.
Pamiętajmy, iż jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy nie przysługuje jeżeli wypadek miał miejsce w drodze do lub z pracy.
Pracownik ma prawo do wynagrodzenia 100% w czasie zwolnienia lekarskiego spowodowanego urazami z tytułu zarówno: wypadku przy pracy jak I wypadku w drodze do I z pracy.
Wypadek przy pracy ODSZKODOWANIE - w jakich sytuacjach pracownik NIE OTRZYMA świadczeń z ZUS?
WYPADEK PRZY PRACY – ODSZKODOWANIE | Jednak w razie wypadku przy pracy z ewidentnej winy pracownika (jeżeli dopuścił się rażącego niedbalstwa lub umyślności) lub jeżeli pracownik był pod wpływem alkoholu – ZUS nie wypłaci odszkodowania. Pracownik nie będzie miał także prawa to świadczenia chorobowego z tytułu wypadku przy pracy. Otrzyma jedynie 80% wynagrodzenia jak za zwykłą chorobę.
Jeśli masz jakieś pytania dotyczące postępowania powypadkowego skontaktuj się z naszym biurem!