WYPADEK PRZY PRACY – KIEDY NALEŻY POINFORMOWAĆ PIP
W wielu firmach nierzadko dochodzi do mniejszych lub większych urazów. Te najmniejsze urazy – drobne skaleczenia dłoni, itp. – nie są nawet zgłaszane jako wypadek przy pracy, ponieważ żadna ze stron nie otrzyma z tego tytułu profitów (chorobowe 100% płatne czy odszkodowanie z ZUS – dla pracownika). Zdarzają się również i poważne wypadki, a przy niektórych należy powiadomić Państwową Inspekcję Pracy. W tym artykule opiszę kiedy należy to zrobić.
Definicja wypadku przy pracy
Wypadkiem przy pracy jest zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które miało związek z pracą.
Omówię tutaj pokrótce każdy z elementów.
Zdarzenie nagłe jest to zdarzenie, które wywołało pogorszenie stanu zdrowia u pracownika i trwało nie dłużej niż jedna dniówka robocza. Przykład: Pracownik kosi trawę w 400C upale i po 4 godzinach zaczyna czuć bóle głowy. Trafia do szpitala z udarem słonecznym. Jest to kwalifikowane jako nagłość zdarzenia.
Przyczyna zewnętrzna występuje wtedy gdy czynnik, który spowodował pogorszenie stanu zdrowia pochodzi z zewnątrz. Zatem wszelkie stany chorobowe, które uaktywniły się w pracy, a ta praca nie miała na to wpływu – nie będą traktowane jako wypadek przy pracy.
Powodujące uraz lub śmierć – tutaj poszkodowany musi okazać dokumentację medyczną dotyczącą urazu, która jest związana z wypadkiem. W sytuacji kiedy pracownik ma widoczny uraz, np. krwawiącą ranę zespół powypadkowy nie może uznać tego jako uraz ponieważ nie ma kompetencji do oceny stanu zdrowia i rodzaju urazu. Konieczna jest karta informacyjna lub karta leczenia szpitalnego.
Związek z pracą jest czasowy, miejscowy i czynnościowy. Pracownik musi wykazać iż wykonywał zleconą pracę w miejscu i czasie wyznaczonym przez przełożonego.
Rodzaje wypadków przy pracy
Mamy trzy główne rodzaje wypadków przy pracy:
Wypadek ciężki – jest to wypadek, który spowodował trwałe, negatywne skutki na zdrowiu. Są to m.in. utrata zmysłów (słuchu, wzroku), zmiażdżenie kończyny, amputacja urazowa.
Wypadek zbiorowy – jest to wypadek, w wyniku którego obrażenia doznały co najmniej 2 osoby
Wypadek śmiertelny – jest to wypadek, który spowodował zgon pracownika lub urazy, w wyniku których nastąpił zgon do 6 miesięcy od zdarzenia.
W tych trzech wyżej wymienionych przypadkach Pracodawca ma obowiązek powiadomić Państwową Inspekcję Pracy.
Każdy wypadek, który nie kwalifikuje się do powyższych nie musi być zgłaszany do Państwowej Inspekcji Pracy. Protokół powypadkowy jest przygotowywany przez zespół powypadkowy, w którego skład wchodzi specialista ds. BHP i przedstawiciel pracowników. Nie ma konieczności przesyłania go do PIP.
W jakiej formie zgłosić wypadek do Państwowej Inspekcji Pracy
Pracodawca ma obowiązek zgłosić do PIP każdy ciężki, śmiertelny i zbiorowy wypadek. Najlepszym rozwiązaniem jest telefoniczny kontakt z Okręgowym Inspektoratem Pracy i zapytanie w jakiej formie to zgłosić. Można napisać i złożyć pismo na dzienniku podawczym, wysłać skan mailem podanym w rozmowie telefonicznej lub listownie za potwierdzeniem odbioru.
Czy zgłoszenie wypadku przy pracy do PIP wiąże się z kontrolą?
Tak. Inspektor Pracy ma obowiązek dokonać kontroli firmy, w której wydarzył się wypadek. Jest to naturalna kolej rzeczy, ponieważ Inspekcja Pracy musi sprawdzić dlaczego doszło do ciężkiego, śmiertelnego lub zbiorowego wypadku przy pracy. Niekoniecznie musi wykazać winę pracodawcy. Zdarza się, iż czynnik powodujący wypadek pochodzi zupełnie z zewnątrz, np. przygniecenie pracownika złamanym drzewem podczas wichury albo wypadek drogowy z winy innego uczestnika ruchu drogowego. Warto zatem skonsultować takie rzeczy z specjalistą ds. BHP, który na pewno doradzi co zrobić.