WYPADEK W PRZERWIE W PRACY
Zdarza się, że pracownik spędza przerwę w pracy w firmowej jadalni, ale także poza biurem. Jak jest kwalifikowany wypadek w przerwie w pracy? Czy pracownik ma prawo do świadczeń: zwolnienie lekarskie płatne 100% w wyniku doznanego urazu oraz prawo do ubiegania się o odszkodowanie z ZUS? Zapraszam do lektury!
Na wstępie należy wspomnieć, iż Pracodawca ma obowiązek zapewnić miejsce do przygotowywania i spożywania posiłków na terenie firmy. Przy firmach produkcyjnych musi to być odpowiednich wymiarów jadalnia wyposażona w stoły i krzesła, zlewozmywak, miejsce do umycia i wysuszenia rąk. W przypadku biur przyjmuje się, że jest to na tyle czyste i higieniczne miejsce, że spokojnie można tam spożywać posiłki więc w praktyce aneks kuchenny wystarczy.
Czy pracownik ma obowiązek spędzać przerwę w firmie?
Zdarza się tak, że pracownicy wychodzą na obiad do pobliskiej restauracji. Zatem nie spędzają przerwy na terenie firmy. Tą kwestię powinien uregulować Pracodawca np. w regulaminie pracy. Jeżeli Pracodawca wyrazi zgodę na wyjście poza teren firmy w trakcie przerwy nie ma ku temu przeciwwskazań. Jednak Pracodawca może także uznać, że skoro zapewnił w firmie właściwe miejsce do spożywania posiłków to pracownik opuszczając firmę w trakcie przerwy robi to na własną odpowiedzialność.
Wypadek w przerwie w pracy
Zatem cała sprawa rozchodzi się o jedno: czy zachodzi związek z pracą w trakcie przerwy pracowniczej jeżeli pracownik opuści firmę?
Przypomnijmy:
Wypadek przy pracy, a także wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy to taki, który był zdarzeniem nagłym, wywołanym przyczyną zewnętrzną, powodujący uraz oraz miał związek z pracą.
Zatem jeśli Pracodawca wyraził zgodę na opuszczenie firmy w przerwie to pracownik ma prawo spędzać ją gdzie zechce. Jednak jeżeli Pracodawca takiej zgody nie wyraził, ponieważ zapewnił warunki do spożywania posiłków w firmie to w protokole powypadkowym może zostać to uznane za zerwanie związku z pracą. Wtedy wypadek nie będzie uznany, a tym samym pracownik nie będzie miał prawa do świadczeń.
Świadczenia z tytułu wypadku przy pracy lub wypadku zrównanego z wypadkiem przy pracy
Jak już wspominałem w poprzednich wpisach pracownik głównie ma prawo do dwóch świadczeń powypadkowych:
- wynagrodzenie 100% w trakcie zwolnienia lekarskiego spowodowanego urazem,
- odszkodowanie wypłacane przez ZUS.
Świadczenia te nie są wypłacane jeżeli wypadek w przerwie w pracy nastąpił z wyłącznej winy pracownika lub jeśli był on pod wpływem alkoholu. Świadczenia nie będą wypłacone także wtedy gdy zdarzenie nie wyczerpuje definicji wypadku przy pracy co należy uzasadnić w protokole powypadkowym.
Prawo do wniesienia uwag i zastrzeżeń do protokołu oraz do odwołania się do Sądu
Zespół powypadkowy przedstawiając protokół powypadkowy poszkodowanemu ma obowiązek poinformować o prawie wniesienia uwag i zastrzeżeń do protokołu. Uwagi i zastrzeżenia wnosi się pisemnie. Mają to być konstruktywne wnioski, które rzucą na całą sprawę nowe światło i mogą mieć wpływ na interpretację przyczyn i okoliczności wypadku przez zespół powypadkowy. Zespół ten dokonuje poprawy protokołu, uwzględniając nowe okoliczności i do 5 dni przedstawia ponownie do wglądu poszkodowanemu. W razie kiedy poszkodowany się nie zgadza z treścią protokołu może wnieść do Sądu pracy o sprostowanie tej treści.
Interpretacja wypadku przez ZUS
Warto jeszcze dodać, iż nawet jeżeli zespół powypadkowy uzna wypadek za wypadek przy pracy lub wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy niekoniecznie zostanie uznany przez ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który będzie płacił zasiłek chorobowy (jeżeli niezdolność do pracy będzie trwała dłużej niż 33 dni) oraz jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy, może inaczej zinterpretować całe zdarzenie. Może nie zgodzić się z interpretacją zespołu powypadkowego w kwestii uznania zdarzenia, bądź nie, za wypadek przy pracy. Wtedy pracownik musi stoczyć kolejną batalię – tym razem z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.