ZESPÓŁ SUCHEGO OKA – WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ
Zespół suchego oka to dolegliwość, która coraz częściej dokucza osobom pracującym przy komputerze. Wiek powyżej 40 lat, klimatyzacja oraz inne czynniki sprawiają, że dolegliwość nasila się. Czy możemy jakoś przeciwdziałać? Zapraszam do lektury.
Przyczyny pojawienia się zespołu suchego oka
Nie ma jednej przyczyny pojawienia się dolegliwości jaką jest zespół suchego oka. Jest wiele czynnyków, które w mniejszym lub większym stopniu dokładają małą cegiełkę do tego schorzenia. Kiedy kilka tych czynników pojawi się równocześnie czujemy dolegliwości związane z niewłaściwym nawilżaniem gałki ocznej.
Te czynniki to:
- wiek powyżej 40 roku życia (oczy wtedy naturalnie wydzielają mniej łez),
- zmiany hormonalne u kobiet, w szczególności po menopauzie,
- antykoncepcja hormonalna (może powodować zmniejszenie ilość łez oraz zmieniać ich skład chemiczny),
- zanieczyszczenie powietrza i klimatyzacja w pomieszczeniach,
- soczewki kontaktowe kontaktowych,
- palenie papierosów,
- pływanie na basenie w chlorowanej wodzie,
- praca przy komputerze,
- choroby ogólnoustrojowe.
Łzy oczyszczają gałkę oczną z kurzu oraz bakterii, sprawiają także, że ostro widzimy. Kiedy ich skład jest nieprawidłowy lub jest tych łez za mało wtedy może rozwinąć się zespół suchego oka.
Pomóż nam zrealizować cel 250 like’ów 🙂
[fblike]
Objawy zespołu suchego oka
W związku z nieprawidłową ilością łez lub nieprawidłowym ich składem chemicznym odczuwalne są następujące dolegliwości:
- Podrażnienie oczu
- Wrażenie piasku pod powiekami
- Widzenie jak przez mgłę
- Zmęczenie oczu i ciężkość powiek
W nocy oczy naturalnie produkują mniejszą ilość łez stąd nasilenie wtedy objawów, a także nad ranem. Pomieszczenia, w których jest kurz, klimatyzacja lub dym papierosowy również mogą nasilać objawy zespołu suchego oka.
Zespół suchego oka – diagnoza
Stwierdzenie u pacienta schorzenia jakim jest zespół suchego oka wymaga wykonania dwóch badań.
Test Schirmera
Pozwala określić jaką ilość łez produkuje oko w ciągu 5 minut. Okulista umieszcze specjalną bibułę pod dolną powieką prawego i lewego oka. Przez 5 minut na bibułę napływają łzy, a przedziałka dzieląca ją na 5-milimetrowe odcinki wskazuje ilość łez. Jeżeli bibuła zamoczona będzie na długość 15 mm i więcej oznacza to, że oczy produkują odpowiednią ilość łez. Kiedy bibuła zostanie zamoczona na długości 14-6 mm oznacza to wystarczającą ilość łez. Natomiast kiedy bibuła zostanie zamoczona na długości 5 mm i mniej to jest to ewidentny sygnał informujący o zbyt małej ilości łez.
Test jakości łez
Ten test pozwala stwierdzić jak długo zły są w stanie pozostawać na gałce ocznej. Jeśli te łzy pozostają na gałce ocznej zbyt krótko nie są w stanie wtedy zapewnić odpowiedniego nawilżania. Okulista wpuszcza do worka spojówkowego specjalny barwnik i obserwuje jego zachowanie pod biomikroskopem. Oświetlając gałkę oczną niebieskim światłem okulista prosi nas o mrugnięcie. Po tym okulista mierzy czas po jakim niebieski barwnik znika z gałki ocznej. Jeśli ten czas jest krótszy niż 10 sekund możemy mówić o zespole suchego oka. Jeśli natomiast barwnik pozostaje na gałce ocznej dłużej niż 10 sekund – wszystko jest w porządku.
Leczenie zespołu suchego oka
Podstawowym sposobem leczenia zespołu suchego oka jest zamknięcie punktów łzowych odprowadzających łzy. Lekarz podając specjalne krople znieczulające zatyka punkty łzowe. Sprawia to, iż łzy nie odpływają szybko z oka dzięki czemu poprawa następuje już w dniu zabiegu. W zależności od schorzenia lekarze mogą zastosować zamknięcia stałe lub czasowe, które rozpuszczają się po kilku tygodniach. Po zabiegu należy zgłosić się do kontroli po tygodniu, a także po miesiącu.
Profilaktyka
Ważną kwestią jest profilaktyka, która polega na ograniczeniu przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych. Jeśli nie jest to możliwe powinniśmy zwracać w szczególności uwagę czy nie siedzimy pod strumieniem powietrza z klimatyzacji. Należy także wykonywać ćwiczenia związane z nawilżaniem gałki ocznej. Jednym z nich jest regularne zamykanie powiek na 10-15 sekund co 10-15 minut pracy przy komputerze. Dobrze jest także masować palcami gałki oczne po zamkniętych powiekach. Pod powiekami mamy gruczoły tłuszczowe, które nawilżają gałkę oczną. Istotnym czynnikiem profilaktyki są odpowiednie szkolenia BHP, które uświadamiają pracowników w tym zakresie.